obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ LIV/24

1. Otwarcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę Państwa, minęła godzina 9:00, otwieram LIV sesję Rady Miasta Helu w dniu 28 lutego 2024 roku. Witam panie i panów radnych, panów burmistrzów, kierowników jednostek organizacyjnych, panią i pana prezesa, pana dyrektora. Witam Państwa.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.

Przewodniczący rady: Proszę Państwa, w naszym posiedzeniu bierze udział 14 radnych.
W związku z powyższym nasze obrady są prawomocne.

Nieobecny: radny Waldemar Sojecki.

Godz. 9:45 radna Janiak opuściła salę posiedzeń.

Godz. 10:00 radna Janiak powróciła na salę posiedzeń.

Godz. 10:12 radna Panek opuściła salę posiedzeń.

Godz. 11:10radna Panek powróciła na salę posiedzeń.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący rady: Otrzymaliście państwo porządek obrad. Na komisji w poniedziałek radni zdecydowali o przełożeniu realizacji części punktu D, czyli sprawozdanie z działalności spółki EKOHEL na sesję marcową. W to miejsce wprowadziliśmy sprawozdanie spółki Eko Hel Bis i w pozostałej części bez zmian, czyli spółki Bursztynowych Hel w punkcie D. Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos, zgłosić coś do porządku? Jeżeli nie, proszę o przyjęcie porządku. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem dzisiejszego porządku obrad, proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, porządek został przyjęty.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.

4. Przyjęcie protokołu z LIII sesji.

Przewodniczący rady: Otrzymali państwo protokół z LIII sesji Rady Miasta Helu. Czy ktoś
z państwa chciałby wnieść uwagi do protokołu? Nie widzę. W takim razie proszę o przyjęcie, przegłosowanie protokołu. Kto z panów radnych jest za przyjęciem protokołu z LIII sesji Rady Miasta Helu? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, protokół został przyjęty.

5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu piątego interpelacje i pytania w sprawach bieżących. Proszę bardzo pani radna Budzisz.

Radna Budzisz: Panie burmistrzu, jest prośba od mieszkańców. Czy spółka EKOHEL mogłaby zamontować rolety w oknach nowo wybudowanej części siłowni, ponieważ
w godzinach popołudniowych jest to pomieszczenie bardzo nasłonecznione? Drugie. Panie burmistrzu, do końca 2025 roku musi być wykonany plan zagospodarowania przestrzennego dla całego miasta. Pytanie brzmi, czy ogródki działkowe będą ujęte w tym planie, czy też będą podlegały likwidacji? Trzecia prośba. Prośba, żeby na parkingu przy boisku Macieja Płażyńskiego ogrodzić stary dąb i zamontować tabliczkę informacyjną, że jest to pomnik przyrody. Czwarte pytanie z dyżuru radnych. Są kontrowersje odnośnie przystanku autobusowego przy dworcu PKP. Jest odnowiony piękny dworzec PKP, ale jak wjeżdża się, wyjeżdża się z Helu to jest przystanek, natomiast wjeżdżając do miasta nie ma takiego. I teraz jest prośba. Wczoraj otrzymałam telefon od mieszkanki Helu skierowana w stronę Rady Miasta, czyli do nas, drodzy Państwo. chodzi o pomoc finansową w formie zrzutki po 100 zł od każdego radnego. Pomoc jest dla młodej wdowy, która jest obcokrajowcem i bardzo potrzebuje tej pomocy. Dziękuję bardzo. To wszystko.

Przewodniczący rady: Dziękuję. nie widzę więcej zgłoszeń. Z gości też nie widzę pytań. Myślę, że każdy z Państwa, każdy z nas zadecyduje, jaką podejmie decyzję w sprawie zgłoszonej przez panią radną. Też znam tą panią, więc myślę, że ta pomoc jest jak najbardziej potrzebna. Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne, to myślę, że tutaj z panią radną ustalimy to w przerwie. Nie widzę więcej zgłoszeń.

Radna Budzisz: Dziękuję.

6. Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu szóstego, Wnioski i informacje. Proszę Państwa ja mam jedną informację, o której informowałem na ostatniej wspólnej komisji. Chodzi o projekt, który zaproponowałem panu dyrektorowi szkoły. Projekt dotyczy ochrony miejsc pamięci, utrzymania tych miejsc, ale jednocześnie połączony jest z edukacją i merytorycznym udziałem uczniów i całej szkoły w tym projekcie. Propozycja wypłynęła w sumie z sytuacji, które na pewno wszyscy obserwujemy, czyli nasze święta miejskie, gdzie młodzież uczestniczy w tych przedsięwzięciach, składa razem z nami kwiaty, uczestniczy w tych wszystkich obchodach. Niemniej jednak osobiście uważam, że najlepszą formą nauki historii jest bezpośrednie jej poznawanie, jednocześnie przekazywanie w tym przypadku rówieśnikom poprzez właśnie organizację lekcji dotyczącą takich obiektów. Szczegółowy projekt tego programu został określony. Projekt nazywa się Odkrywce dziedzictwa Helu, patronatem miejscami pamięci historycznej. W związku z tym, że wyrazili Państwo zgodę na to, żeby Rada Miasta uczestniczyła w tym projekcie jako patron projektu, podpisaliśmy z panem dyrektorem, ja w imieniu Państwa, pan dyrektor w imieniu szkoły, list intencyjny, który mówi o rozpoczęciu współpracy dotyczącej tego właśnie projektu. Panie dyrektorze, chciałby pan coś powiedzieć? Proszę bardzo.

Dyrektor ZSO w Helu: Panie burmistrzu, panie przewodniczący, Wysoka Rado, szanowni Państwo, rzecz jasna szkoła, dzieci, nasi uczniowie chętnie angażują się w różnego rodzaju działania, w tym działania związane z pamięcią. Pamięcią miasta, w którym przyszło im mieszkać i przyszło im uczyć się, także z jednej strony pamięć, z drugiej strony, tak jak wspomniał pan przewodniczący, nauka poprzez działanie. Czyli fakt, że mam działanie do wykonania, mam pewną misję, wiem co mam robić. Z jednej strony odkrywanie tej historii, ale dbanie o tę historię. I przede wszystkim trzecia rzecz, o której też często zapominamy, o tym odpowiedzialność. Odpowiedzialność za powierzone działania, a także odpowiedzialność za pamięć. Także mówię to w imieniu szkoły, nie tylko nauczycieli historii, uczniów, ale w ogóle, że tego typu działania też odpowiadają na współczesne potrzeby edukacyjne, nie jest to tylko wyłącznie nauka z podręcznikiem, ale właśnie coś innego, co pozwoli zapamiętać, podejrzewam, tę historię do końca życia. Bardzo dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. pozwólcie Państwo, że wymienimy się w tej chwili listami intencyjnymi popisanymi.

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady: Proszę Państwa przechodzimy w takim razie do punktu siódmego Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu. Pisma były omówione na wspólnym posiedzeniu komisji. Ja tylko przypomnę. o tym, co wpłynęło. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku poinformował nas o wpływie oświadczeń majątkowych osób zobowiązanych do ich złożenia oraz informację o tym, że nie stwierdzono w tych oświadczeniach nieprawidłowości. Wojewoda Pomorski przysłał nam informację dotyczącą systemu i formy składania oświadczeń majątkowych przez burmistrzów, prezydentów, przewodniczących Rady Miasta, jeśli chodzi o zakończenie kadencji i z oświadczenia majątkowego za rok 2023. Wpłynęło kilka maili od autora Wesoły55 dotyczy odcinka linii kolejowej między dworcem PKP a Portem Morskim. Są to pisma dotyczące tego samego tematu oraz informacje do kogo również zostały skierowane. Wszystkie tutaj zostały instytucje wymienione. Część odpowiedzi, jeżeli ktoś z Państwa chciałby jeszcze raz zapoznać się z tymi pismami, proszę bardzo są do wglądu w tej chwili u mnie, następnie w Biurze Rady. Wpłynęło pismo od Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej Korpus Ochrony Pogranicza w Helu dotyczące przedłużenia umowy użyczenia obiektu. Zgodnie z kompetencjami przekazuję to do burmistrza w Helu. Dzisiaj wpłynęło jeszcze jeden mail od Wesołego 55. dotyczy to również sprawy wspomnianej odcinka linii kolejowej. To są wszystkie pisma, jakie wpłynęły.

8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami.

Przewodniczący rady: Kolejnym punktem jest punkt Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę, panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna rado, nie wpłynęły żadne interpelacje ani wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych między sesjami. Dziękuję.
9.  Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący rady: Dziękuję. przechodzimy do punktu dziewiątego Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę, panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Sprawozdanie z działalności burmistrza Helu w okresie międzysesyjnym. Wziął udział we obchodach dziesięciolecia Klubu Seniora w Helu. Wziął udział w odprawie rocznej policji w Pucku. Punkt trzeci. Złożył w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wniosek o dofinansowanie realizacji przedsięwzięć mieszkańców Helu w ramach programu Ciepłe Mieszkanie. Czwarty. Wziął udział w obchodach rocznicy Zaślubień Polski z Morzem w Pucku. Udzielił wywiadu w Telewizji Morskiej na temat podsumowania działań miasta w 2023 roku. Spotkał się z dyrektorem Agencji Mienia Wojskowego w Gdyni w sprawie m.in. stanu sprawy regulacji stanu prawnego gruntów pod budynkami Żeromskiego 2, 4, 6. Wziął udział w pogrzebie zmarłego zasłużonego mieszkańca Helu Ryszarda Bawelskiego. Powołał nowy skład Miejskiej Komisji Urbanistycznej i wziął udział w jej pierwszym posiedzeniu. Prowadził nadzór nad realizacją miejskich inwestycji, w tym w szczególności budowa budynków komunalnych przy ulicy komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Przygotowywał materiały na dzisiejszą sesję. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Dzikowski, proszę.

Radny Dzikowski: Proszę o rozszerzenie punktu trzeciego.

Burmistrz Helu: Proszę Państwa, ogłosiliśmy nabór na składanie wniosków na skorzystanie z programu Ciepłe Mieszkanie. Takich wniosków wpłynęło osiem. Jest to program, który w imieniu mieszkańców będzie realizowało miasto. Miasto przygotowuje, miasto czyli urząd w ich imieniu dokumentacje, rozliczenia, wykonanie. Nadzoruje to wykonanie. I złożyliśmy. Musieliśmy wyliczyć na podstawie tych danych, które zostały w tych wnioskach złożone, czyli wymiana ewentualnie pieca, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenia, bo różne wnioski wpłynęły. Musieliśmy oszacować koszt wykonania tych zadań. No i złożyliśmy wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czekamy na odpowiedź, na podpisanie umowy. Ja swego czasu chyba na telekonferencji mówiłem, że... Jeżeli nie mówiłem, to teraz powiem, że to nie jest lista zamknięta. Jeżeli ktoś się spóźnił, często tak bywa, albo ktoś nie słyszał, nie wiedział, nie czyta strony naszej internetowej, czy też plakatów, które zamieszczamy, to ten nasz wniosek, myśmy założyli, że może jeszcze wpłynąć kilka wniosków, więc złożyliśmy wniosek o większą kwotę. Także jeszcze będzie można, jak będzie już podpisana umowa, jeszcze też do tego programu wejść. Dlatego jeżeli ktoś jeszcze chciałby z niego skorzystać, nie jest to już całkowicie zamknięta lista.

Radny Dzikowski: Jeszcze jedno pytanie. Proszę jeszcze określić jakich beneficjentów to się dotyczy, bo mieszkańcy też nas słuchają.

Zastępca burmistrza Helu: Tutaj to jest bardzo dobre jak gdyby pytanie, bo trzeba pamiętać, że jak gdyby tutaj w tym zakresie cały czas działają dwa programy, Czyste powietrze i Ciepłe mieszkanie. I czym to się różni, bo to o tutaj, o to tutaj panu radnemu chodzi. Czyste powietrze dotyczy generalnie budynków jednorodzinnych. Tam gdzie są budynki jednorodzinne, ewentualnie do dwóch lokali mieszkalnych. Tutaj mogą, jeżeli tylko jest taka potrzeba, ci właściciele skorzystać z programu Ciepłe mieszkanie i tutaj oczywiście mamy też w urzędzie o tym już od długiego czasu informujemy i to się zresztą dzieje. Mamy punkt konsultacyjny, pracownicy urzędu pomagają w wypełnianiu wniosków, przesyłają te wnioski do programu Czyste powietrze. Tak jak powiedziałem, budynki jednorodzinne i ewentualnie do dwóch lokali mieszkalnych. A Ciepłe mieszkanie dotyczy wspólnot mieszkaniowych między 3 a 7 lokali mieszkalnych, całych wspólnot, albo pojedynczych lokali w budynkach wielorodzinnych. I tutaj jak gdyby to, co przede wszystkim, co jest podstawą do tego, żeby się ubiegać i elementem koniecznym, niezbędnym, to jest wymiana źródła ciepła. Czyli tam, gdzie jest potrzeba w takim mieszkaniu wymiany źródła ciepła klasycznie z pieca kaflowego na przykład na już takie ekologiczne, czyli biomasę, pelet popularnie nazywany, pompę ciepła, gazowe ogrzewanie, chociaż w budynku wielorodzinnym trudno raczej sobie to wyobrazić dla pojedynczego lokalu. Ale to, o takich rzeczach mówimy. Jeżeli ktoś taką potrzebę ma i zgłosi to oczywiście to obejmie dofinansowanie. Oprócz tego jeszcze wymiana okien, wtedy może być realizowana wymiana drzwi. Ale tutaj, tak jak to odpowiadając jeszcze raz i powtarzając to, co zapytał pan radny, ciepłe mieszkanie dotyczy pojedynczych lokali w budynkach wielorodzinnych albo wspólnot całych mieszkaniowych między 3 a 7 lokali mieszkalnych. I podstawowy warunek wymiana źródła ciepła.

Przewodniczący rady: Proszę bardzo, pan radny Łazur.

Radny Łazur: Ja mam prośbę do pana burmistrza, żeby, znaczy to jest odnośnie punktu szóstego, informacja odnośnie Żeromskiego 6, 2, 4, tych mieszkań, żeby powtórzyć tą informację, jaka była przekazana na telekonferencji, ponieważ podejrzewam, że nie wszyscy oglądają YouTube, a nas prawdopodobnie ogląda więcej ludzi. W związku z tym to by było celowe takie powtórzenie tej pełnej informacji odnośnie zasobu ulicy Żeromskiego. Dziękuję.

Burmistrz Helu: W moim sprawozdaniu podałem, że spotkałem się z dyrektorem Agencji Mienia Wojskowego Oddziału w Gdyni w sprawie regulacji stanu prawnego gruntów pod budynkami Żeromskiego 2, 4, 6, ale oprócz tego spotkania wysłałem pismo, aby otrzymać odpowiedź również pisemną w tej właśnie sprawie. Nie jest ono długie. Odczytam, żebyście Państwo wiedzieli, jakie jest stanowisko Agencji Mienia Wojskowego Oddział w Gdyni. Pismo pochodzi z 15 lutego, otrzymaliśmy odpowiedź 15 lutego 2024 roku Burmistrz Helu. W odpowiedzi na pismo z dnia 13 lutego dotyczące regulacji stanu prawnego nieruchomości w Helu przy ulicy Żeromskiego 2, 4, 6 Agencja Mienia Wojskowego, Oddział Regionalny w Gdyni informuje, że przed Sądem Rejonowym w Wejherowie nadal toczy się postępowanie o zasiedzenie nieruchomości. Ostatnie posiedzenie sądu miało miejsce w dniu 8 marca 2022, no więc trochę, prawie dwa lata. Sąd zarządził ogłoszenia w redakcji gazety Rzeczpospolita oraz Urzędzie Miasta Helu w ramach pism w dnia 15 grudnia 2022 roku. Ogłoszenie nastąpiło w oparciu o artykuł 609 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego z uwagi na decyzję sędziego o konieczności ustalenia czy istnieją inni zainteresowani przedmiotowym postępowaniem sądowym. Poprzednie pismo merytoryczne ze stanowiskiem w sprawie oraz dodatkowymi dowodami rzeczowymi na potwierdzenie żądania Agencja złożyła w dniu 12 czerwca ubiegłego roku, czyli 2023 roku. W dniu 9 stycznia tego roku pełnomocnik Agencji złożył wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy przez wyznaczenie terminu kolejnego posiedzenia z udziałem stron postępowania. Podpisała dyrektor. Chcę jeszcze tylko korzystając z okazji przekazać, że wystąpiłem z prośbą do senatora RP pana Sławomira Rybickiego, aby złożył odpowiednią interpelację lub też zapytanie do prezesa Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie. Aby też udzielił odpowiedzi, jakie jest stanowisko prezesa agencji i jakie są zamierzenia w dalszym procedowaniu tej sprawy. Czekam na odpowiedź. Dostałem potwierdzenie od senatora, że takie zapytania zostały do prezesa skierowane. Jak tylko otrzyma odpowiedź przekaże ją mnie, a ja przekażę Państwu. Dziękuję.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są jeszcze pytania dotyczące sprawozdania? Jeżeli nie. Kolejnym punktem, punkt dziesiąty, Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał Rady. Otrzymali państwo wykaz realizacji, sprawozdanie. Czy są pytania do sprawozdania z realizacji uchwał? Również nie widzę.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie:

a) projekt uchwały nr 9/2024 w sprawie „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miejskiej Hel w roku 2024”,

b) projekt uchwały nr 10/2024 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na okres dziesięciu lat,

c) projekt uchwały nr 11/2024 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2024 rok,

d) projekt uchwały nr 12/2024 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.

Przewodniczący rady: Proszę Państwa, przechodzimy do punktu jedenastego Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie. Projekty uchwał były omawiane na wspólnym posiedzeniu komisji. Pierwszym projektem jest projekt w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miejskiej Hel w roku 2024. Czy ktoś z Państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. W głosowaniu wzięło udział 13 radnych. Wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr LIV/412/24.

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie, 13 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIV/412/24 Rady Miasta Helu z dnia 28 lutego 2024 sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miejskiej Hel w roku 2024”.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 10/2024, dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na okres 10 lat. Projekt również omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę, uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 13 radnych. Wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr LIV/413/24.

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie, 13 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIV/413/24 Rady Miasta Helu z dnia 28 lutego 2024 sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na okres dziesięciu lat.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 11/2024 dotyczy zmian w budżecie miasta Helu na 2024 rok. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 13 radnych. Wszyscy byli 'za', nikt się nie' wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę numer LIV/414/24.

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie, 13 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIV/414/24 Rady Miasta Helu z dnia 28 lutego 2024 sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2024 rok.

Przewodniczący rady: Ostatnim projektem uchwały jest projekt numer 12/2024 dotyczący zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. Uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział trzynastu radnych. Wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę numer LIV/415/24. Tym sposobem wyczerpaliśmy porządek punktu jedenastego.

Rada Miasta w obecności 13 radnych – jednogłośnie, 13 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIV/415/24 Rady Miasta Helu z dnia 28 lutego 2024 sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.

12. Wnioski i informacje:

a) Sprawozdanie z analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli ZSO Hel.

b) Zapoznanie Rady Miasta ze stanem spraw spornych z udziałem miasta Helu oraz spraw w sądach.

c) Sprawozdanie z działalności Zarządu Portu Morskiego Hel Spółka z o.o. w 2023 roku, plan działalności w 2024 roku.

d) Sprawozdanie z działalności EKOHEL Spółka z o. o w 2023 roku oraz Spółki Bursztynowy Hel. Plan działalności w 2024 roku. 

e) Stan utrzymania parków, ulic miasta, dróg wewnętrznych, chodników oraz prace wykonane i planowane przedsięwzięcia w tym zakresie.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu dwunastego Wnioski i informacje ppkt a Sprawozdanie z analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli ZSO Hel. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie Przewodniczący, szanowna Rado. Otrzymaliście państwo w materiałach na dzisiejszą sesję sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących, mianowanych, dyplomowanych w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jak co roku, kiedy omawiam to sprawozdanie, wniosek jest jeden. Jeżeli chodzi o wynagrodzenia nauczycieli z naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących, kształtują się one na dobrym poziomie, na poziomie wyżej aniżeli średnia wynagrodzeń. W przypadku nauczycieli początkujących ta nadwyżka, którą jest ponad pośrednio, to jest 3,5 tysiąca złotych, ale w przypadku nauczycieli mianowanych to już jest prawie 193 tysiące, w przypadku nauczycieli dyplomowanych to jest przeszło 121 tysięcy złotych. Zdaję sobie sprawę, że praca nauczycieli to jest praca nietypowa, to jest powołanie, to jest praca, którą nie można w żaden sposób mierzyć żadną miarą, ponieważ nauczyciel ten z powołania pracuje nie tylko w szkole, ale musi [niezrozumiałe] czasu poświęcić również na przygotowanie się do zajęć, do lekcji, do różnego rodzaju dodatkowych zajęć. Chociażby przygotowanie eksperymentów, które trzeba pokazywać, doświadczeń chociażby na takich lekcjach jak fizyka czy chemia. Ale także każdy przedmiot jest specyficzny. Dlatego też uważam, że nauczyciel powinien zawsze godnie zarabiać. A czy dzisiaj jest to godnie? Jest to według mnie na pewno jeszcze nie. Wiemy, że rząd zapowiedział podwyżki dla nauczycieli tych najmniej zarabiających. na poziomie 30%, tych pozostałych 25%. J ak to się zmaterializuje zobaczymy, bo te podwyżki mają wejść i obowiązywać od 1 stycznia. No ale są już jakby przesłuchy, że to nie tak dokładnie będzie tyle procent ile jest zapowiedziane. W każdym razie my jako gmina nie musimy się wstydzić i na nauczycielach, których mamy w naszej szkole, którzy są bardzo dobrymi nauczycielami, nie oszczędzamy. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy mają państwo pytania? Nie ma. W takim razie przechodzimy do kolejnego punktu. Zapoznanie Rady Miasta ze stanem spraw spornych z udziałem miasta Helu oraz spraw w sądach. Proszę, panie burmistrzu.

Mecenas: Dzień dobry Państwu. Proszę Państwa, na dzień dzisiejszy w referacie jest 15 spraw sądowych i ogólnie możemy podzielić to sprawy skierowane przeciwko miastu, ewentualnie sprawy, które prowadzimy my jako strona powodowa i sprawy, w których jesteśmy jak gdyby zaangażowani z przyczyn od nas niezależnych, a z tego, że jesteśmy gminą i mamy swoje zadania. I taką od tyłu, jak gdyby patrząc na nasze, na to sprawozdanie, które Państwo dostali, to jest sprawa 15, jest to Agencja Mienia Wojskowego w stosunku do osób fizycznych mieszkańców Helu, to jest sprawa o eksmisję. W związku z tym, że takie orzeczenie sądu, gdyby sąd wydał w odpowiedzi na powództwo Agencji w stosunku do mieszkańców, to sąd ma jak gdyby z urzędu obowiązek badania czy takie osoby nie mają prawa do otrzymania lokalu socjalnego. Stąd gmina jest zawiadamiana. W tym postępowaniu jest to o tyle dziwne, że sąd nie zawiadomił nas jako organu, jako organu samorządu i z reguły zawiadamia nas i mówi, że jesteśmy, prawo mamy wstąpić do procesu jako interwenient uboczny i wtedy my reprezentujemy swój interes. My zostaliśmy tylko powiadomieni o tym, poproszeni o naszą uchwałę o ewentualnych przyznawaniu lokali socjalnych. W związku z tym oczekujemy teraz na informację. Publikacja wyroku została odroczona. Tam, jeżeli będzie sytuacja, że na przykład byłby zasądzony lokal socjalny, to wiadomo, że powoduje to obowiązek po stronie gminy przydzielenia takiego lokalu socjalnego. I stąd jak gdyby to jest sprawa, gdzie musimy ją kontrolować. Następna sprawa mamy sprawy osoby prawnej przeciwko osobom fizycznym, gdzie również gmina jest zaangażowana. To chodzi o ustalenie zasadności, czy powiedzmy sobie prawidłowości dokonania sprzedaży nieruchomości. Tam dalej się ta sprawa toczy. Kolejny raz sąd odmówi podjęcia zawieszonego postępowania. Tam jest jak gdyby stricte procesowy kawałek, ale to nie jest nasze zaangażowanie. Mamy procesy następne, to jest gmina przeciwko osobom fizycznym, to jest dokonanie zapłaty. Często w tych procesach w ostatnim okresie mamy takie sytuacje, że strona pozwana, czyli osoba winna nam jakieś środki finansowe zmarła, wstępują tam spadkobiercy. To po prostu powoduje, że zaczynają się tworzyć kolejne drabinki odpowiedzialności i to jest przedłużenie. Mamy następną sprawę, gdzie gmina, i tych spraw jest kilka, gdzie gmina jak gdyby w sytuacji, kiedy zmarła osoba, jej spadkobiercy odrzucają spadek, to wstępuje do tego postępowania gmina. Końcówka jest taka, że gdyby wszystkie osoby odrzuciły, to gmina wtedy z mocy ustawy dziedziczy taki spadek. I takich sytuacji z tego, co widzę, to mamy co najmniej trzy w tych kawałkach wykazanych, więc to są sytuacje, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że w konsekwencji gmina odziedziczy jakieś lokale, które nie chcą być przejęte przez spadkobierców ze względu na zadłużenie osoby, która zmarła. My wtedy przejmujemy jak gdyby to bez odpowiedzialności za te długi spadkowe. To jest nasze ograniczenie. Mamy sprawę o zasiedzenie, to są trzy rozpoczęte. One wszystkie u nas w tej chwili są w toku, oczekujemy w jednej na rozpatrzenie, oczekujemy na wyznaczenie rozprawy, w dwóch innych sprawa się toczy. W jednych są oczywiście też kolejni zmarli, które następują również przy zasiedzeniach. To to są takie trudności, których nie możemy. Są sprawy o zapłaty, które są już zakończone, gdzie gmina podejmowała decyzję albo o tym, że jeszcze rozkłada na raty, albo umożliwia spłatę, to już się praktycznie kończą i mamy też postępowania egzekucyjne, które się toczą z naszym udziałem. I jeszcze z takich ciekawostek, no to mamy też sprawy, gdzie np. gmina jako inwestor nie jesteśmy stricte pozwani, ale jesteśmy w procesie jako inwestor, to musimy reprezentować swoje interesy. W tym procesie to jest pozycja dziesiąta, jest taki układ, że nawet gdyby powód ugrał jakieś pieniądze, no to nasza odpowiedzialność jest wyłączona, ponieważ nasz wykonawca będzie ponosił za to odpowiedzialność. To jest tzw. odpowiedzialność za podwykonawcę, no ale w procesie jesteśmy. Pokazaliśmy swoje stanowisko. I są jeszcze nadal takie sprawy jak 13, Prokurator Rejonowy w Pucku. To jest skarga na uchwałę, akurat to jest skarga dotycząca diet radnych. Żebyście Państwo mieli jasność, to nie jest tak, że uchwała była sporządzona w sposób wadliwy i prokurator wykrył to i złożył. To jest tak, jak wchodzimy na rejestr sądów, na tej rozprawie, która się odbywała teraz, jedna była 22 lutego, to na wokandzie wisiało jeszcze sześć uchwał, w tym gmina Puck, gmina Władysławowo, gmina Wejherowo, gdzie dokładnie były te same uchwały podjęte. Dlaczego? Dlatego, że gdzieś tam w Polsce trafia się jakieś orzeczenie, bo prokurator dochodzi do wniosku, że zinterpretuje to że jest to prawo miejscowe, a nie jest to uchwała wewnętrzna i w tym momencie rozsyłają to po wszystkich i mamy sytuację, która się w ten sposób stuka. Często jest tak, że wojewoda jednego roku nie reaguje na uchwały, które są podejmowane np. w treści a można, a drugiego roku wychodzi, że ktoś tam twierdząc, że jest inaczej robi i wtedy mamy tak. My w większości, jeżeli mamy taką informację, że jest to tak zwana akcja, czyli gdzieś prokuratorzy wszyscy wrzucają, to patrzymy na to, czy nam nie jest prościej na przykład dokonać sprostowania tej uchwały, dostosować się do tego trendu ' owczego', który tak idzie i na tym nie zmienimy, jak widać przy tym. Co z tego, że sąd uznał tam w uzasadnieniu już nam na rozprawie mówi, że faktycznie można by to ewentualnie rozpatrywać, ale jednak sąd uważa, że będzie prościej, bo ma takie orzecznictwo. To jest jedno, ale w innych sprawach tam, gdzie trzeba, po prostu należy bronić tego swojego kawałka. Ja w tej sprawie, gdzie była ta zaskarżona wysokość diet, nie zgadzam się z tym, że sąd mówi, no bo jednak ten przepis daje możliwość, że można by to bardziej uszczegółowić. Jak można uszczegółowić pracę radnego? Jeżeli jest napisane, że za udział w komisjach, za posiedzenia. Co można jeszcze bardziej napisać, że za to, że będzie chodził po ulicy z plakietką, że jest radnym? Przecież to jest jasne, że tak sąd sobie po prostu powiedział, bo można to bardziej uszczegółowić. Można nawet stworzyć drugą książkę na ten temat. Ja się z tym nie zgadzam. Poczekamy jeszcze na rozstrzygnięcie, chociaż no niestety nie widzę tutaj możliwości walki zbytniej, ponieważ sądy jak ludzie idą w jedną stronę. Jak już mają akty to wolą mieć orzeczenia, które są zbieżne i będą mówili, że ukształtowane orzecznictwo wskazuje na to, że ma być bardziej. Nasza uchwała była zrobiona normalnie. Ja bym się jak gdyby już nad tym nie rozwodził, ale drapło mnie to, że na tej wokandzie wisiało sześć innych uchwał, takich samych i męczy mnie to, że sędzia widzi, że to wszystko jest ujęte, ale można to bardziej uszczegółowić. No to damy mu szansę, niech napisze, jak on uważa, że to może bardziej uszczegółowić. Może nam się to po prostu przydać w dodatkowej pracy. No i jak gdyby to byłoby wszystko. Mamy też również jeszcze dwie sprawy zgłaszane. Tutaj jedna, bo druga jest spółki. Zgłaszane są również wierzytelności gminy do postępowań upadłościowych. Zdarzają się już coraz więcej upadłości konsumenckie, gdzie jedną z możliwości jest złożenie tej wierzytelności. Czy ona zostanie zabezpieczona, to jest różnie, ale jest to tak, że gmina musi złożyć swoją wierzytelność. Później się zamyka tą sprawę. Jeżeli będą środki do podziału, to syndyk masy przekazuje. To byłoby ode mnie na tyle. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy macie Państwo pytania do pana mecenasa? Nie? Nie. W takim razie przechodzimy do kolejnego punktu, punktu c Sprawozdanie z działalności Zarządu Portu Morskiego Hel Sp. z o.o. w 2023 roku. Plan działalności w 2024. Proszę bardzo panie burmistrzu.

Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel: Teraz lepiej słychać. Chciałabym przybliżyć Państwu działalność Spółki Zarząd Portu Morskiego Hel w ubiegłym roku. Trochę szczegółów. W dotychczasowy sposób ułożyłam informacje. Marina jachtowa działała w 2023 roku w sposób porównywalny jak w latach ubiegłych. Tutaj na wykresie... lata od 2018 do 2023, czyli ta ilość wejść jest do mariny na pobyt co najmniej dobowy jest porównywalna. Nasza marina jest mariną głównie gościnną, także po prostu są to krótkie pobyty, częste, ale krótkie. Myślę, że równie drugie tyle to są takie pobyty na czas do dwóch godzin. Nadal utrzymujemy tę formę możliwości przebywania w marinie, czyli krótki pobyt taki polegający na, nie wiem, chwilowym zwiedzaniu miasta czy korzystaniu z gastronomii. Nadal mamy taką ofertę. Marina, jak co roku, ma jedną imprezę cykliczną, to są regaty Próchno i Rdza. W ubiegłym roku odbyły się w dniach między 12 a 15 października. Przypomnę, regaty zorganizowane są w oparciu o jednostki drewniane i stalowe, stare, historyczne jednostki. Zawsze w październiku kilkadziesiąt takich jednostek rozpoczyna te regaty z portu Hel. Jak wyglądał ruch pasażerski? Ruch pasażerski w oparciu głównie o Żeglugę Gdańską. Ubiegły rok to jest ponad 170 tysięcy przewiezionych pasażerów. Jak wygląda to w kontekście ubiegłych lat widzicie państwo na wykresie. Do Helu ponad 90 tysięcy, z Helu ponad 80 tysięcy przewiezionych pasażerów. I tak jak w latach ubiegłych, tutaj jeszcze tak szczegółowo pomiędzy Helem, Gdynią, informacje ponad 42 tysiące z Helu do Gdyni i z Gdyni do Helu. To jest główna trasa. Gdynia-Hel to jest główna trasa, jak gdyby obsługiwana przez Żeglugę Gdańską. Oprócz tego, na stałe wpisały się w krajobraz, w nasze życie portowe stałe połączenia na linii Hel-Jastarnia. One są realizowane przez dwóch literówka, nie amatorów tylko armatorów. Są to jednostki obce. Jednostka Magdalena to jest kuter rybacki, który w sezonie łowczym zajmuje się połowem ryb a w sezonie takim turystycznym zajmuje się przewozem pasażerów na linii Hel-Jastarnia, Jastarnia-Hel i dwie jednostki Nautic armatora ze Swarzewa. Razem szacujemy, jest to ponad 14 tysięcy przewiezionych pasażerów z portu i do portu. Sektor rybacki obsługiwany przez port Hel nadal w oparciu o 5 zestawów pompowych do rozładunku ryb. Ubiegły rok to jest około 30 tys. ton. I jest to o 5 tys. ton mniej aniżeli w 2022 roku. Ten rok aktualny 2024 będzie na pewno też inny. Myślę, że to będą też mniejsze wyładunki, choćby z uwagi na ograniczenie limitów połowów śledzia. To ograniczenie dotyczy 40% mniejsze są te limity na 2024 rok. Takie tutaj fotografie, jak to wygląda, to są godziny nocne, z reguły późnowieczorne, nocne. Natomiast gatunki, 23 tysiące ton to szprot, śledź 6 tysięcy ton. Został również policzony dorsz na poziomie 3 ton, pozostałe ryby pelagiczne 10 ton. Także ta zasada utrzymuje się od wielu lat, że większość to są połowy szprota uzupełniane połowami śledzia. Co zrobiliśmy w zeszłym roku z prac remontowych? Zrobiliśmy remont linii odbojowej na nabrzeżu remontowym i Pirsie Kaszubskim. Zainstalowaliśmy pionowe odbojnice. Tutaj zdjęcie z daleka, jak to wygląda. To ta zewnętrzna część Pirsu Kaszubskiego i na nabrzeżu remontowym w tej samej zasadzie, w ten sam sposób, w tej samej technologii zainstalowaliśmy odbojnicę. Konserwacja i malowanie barierek w basenie jachtowym są na takim odcinku wokół mariny wyremontowane, wypiaskowane, odmalowane na nowo. Wymieniliśmy generalnie cały sprzęt ratunkowy w obszarze portu na nowoczesne obudowy. Uzupełniliśmy ten sprzęt, także to jest w tej chwili na najwyższym poziomie. Wymieniliśmy oprawy oświetleniowe. Wszystkie oprawy oświetleniowe w porcie w połowie roku zostały wymienione na oprawy LED-owe. Szacujemy w tej chwili , analizujemy jak w rzeczywistości wygląda oszczędność energii elektrycznej. Zamiarem było zejście z poboru energii, uzyskanie oszczędności na poziomie co najmniej 50%. Wyremontowaliśmy też odcinek drogi wewnętrznej około 200 metrów kwadratowych tutaj na styku, to był początek roku, na styku z terenami gminnymi. Zainstalowaliśmy system zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej wraz z analizatorami sieci na naszych dwóch trafostacjach abonenckich. Zamontowaliśmy klapy burzowe na wylotach kanalizacji deszczowej. Dokonaliśmy zakupu pojazdu elektrycznego na potrzeby portu, na potrzeby prowadzenia chociażby gospodarki odpadami. Port podlega odrębnej ustawie odpadowej. Musimy posiadać swój własny plan gospodarowania odpadami. Ten plan jest zatwierdzany, opiniowany przez Urząd Morski. Podlega również kontroli zewnętrznej, kontroli unijnej. Na potrzeby realizacji tego planu m.in. posiadamy właśnie pojazdy takie wewnętrzne, dla obsługi chociażby gospodarki odpadowej portu. Co jeszcze, a nie wymienione? Najważniejsze, najbardziej kosztowne remonty to były i zakupy. Tak wyglądają przychody Zarządu Portu. Ja też z państwem co roku dzielę się tą informacją. Więc przychody i poziomy tych przychodów, one utrzymują się generalnie na podobnym poziomie. Większość przychodów spółki pochodzi z dzierżawy majątku. I jest to głównie dzierżawa na potrzeby działalności turystycznej, okołoturystycznej, z tego żyjemy. Postój, działalność jednostek turystycznych to jest niecałe 18%, ta dzierżawa majątku ponad 55%. Kutry rybackie to niecałe 10% i wjazd do portu to jest taka opłata za, i tutaj akurat mieszczą się zarówno wjazdy do portu samochodów związanych z obsługą rybołówstwa po rybę, jak i wszystkich innych, które są obłożone opłatami. To jest ponad 7% i pozostałe niecałe 10%. Co będziemy i jakie plany mamy na 2024 rok? Remont pomieszczeń Straży Granicznej. My wynajmujemy Straży Granicznej na potrzeby placówki przejścia granicznego w Helu pomieszczenia. Ten remont już został przeprowadzony. Dzisiaj i najpóźniej jutro ogłaszamy kolejne postępowania przetargowe na wymienione tutaj na slajdzie remonty. Jest to remont nawierzchni na początkowym odcinku od główki czerwonej Falochronu Zachodniego, malowanie barierek i polerów na Falochronie Zachodnim i remont rozdzielnic elektrycznych na nabrzeżach. Te postępowania ogłaszamy dzisiaj. Chcemy, żeby były te remonty, te prace zrealizowane w maju. Najpóźniej do maja. Już jest koniec lutego, więc tak naprawdę jest niewiele czasu na to, żeby to zrealizować. Potem wiadomo zaczyna się już ruch turystyczny. Nie chcemy go ograniczać, nie chcemy stwarzać jakichś tutaj problemów. Prowadzimy również prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem akwenów portu. Ten rysunek się chyba trochę rozjechał, odrobinę się rozjechał, kiepsko wygląda. Stworzona została koncepcja realizacji pirsów wewnątrz akwenu. Ona współgra z koncepcją już wcześniejszą z poprzednich lat przedłużenia Falochronu Zachodniego. Zamiarem i celem jest zwiększenie ilości miejsc postojowych w akwenie bezpiecznym, osłoniętym przed falowaniem. Jesteśmy na etapie w tej chwili koncepcji takiej lokalizacyjnej i kolejne etapy to analiza falowania, analiza nawigacyjna, opiniowanie w Urzędzie Morskim. I taki dosyć drugi ważny temat. Uczestniczyliśmy, no i to dotyczy praktycznie 23 roku, natomiast przechodzi na 24 i kolejne. Uczestniczyliśmy w analizie wykonalności przedsięwzięcia strategicznego pod nazwą Rozwój Oferty Turystyki Wodnej w Obszarze Pętli Żuławskiej, Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego. To jest przedsięwzięcie strategiczne docelowo realizowane w trybie konkursowym ze środków Marszałkowskich. Zgłosiliśmy się z drugą częścią zaplecza mariny i z kilkoma nowymi pomostami wewnątrz obecnej mariny do tego przedsięwzięcia. Uczestniczyliśmy w tej analizie wykonalności. Pod koniec roku bieżącego ma nastąpić ogłoszenie konkursu. Będziemy chcieli w tym konkursie uczestniczyć i realizować te inwestycje. Wszystko z mojej strony. Jeżeli są jakieś pytania.

Przewodniczący rady: Proszę bardzo, pan radny Łazur.

Radny Łazur: Ja mam pytanie do pani prezes. Tu mamy takiego jednego mieszkańca, który cały czas się upomina o rozbiór torów kolejowych. Zostały rozebrane. Czy tor, który dochodził do portu, miał jakieś skutki, czy on był potrzebny, czy nie był potrzebny? Informacja zarówno na czas P, jak i na czas W, czy to ma w ogóle, czy jego uwagi mają jakiś sens? Dziękuję.

Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel: To ja na tym etapie nie zapoznałam się jeszcze z tymi uwagami. Przeoczyłam, bo zamierzałam się w czasie przerwy zapoznać, przeczytać na spokojnie. Także nie znam tych uwag i ciężko mi odpowiedzieć, natomiast ten jak gdyby ten tor, ta bocznica, która funkcjonowała w, nawet nie powiem do którego roku, bo nie pamiętam. W momencie usytuowania Stacji Morskiej Uniwersytetu, to już przestało funkcjonować wtedy. Także jak gdyby rozebranie tych elementów tutaj w terenie, to już jest, następstwo czegoś, co zadziało się w momencie umiejscowienia Stacji Morskiej Uniwersytetu. Taka jest moja ocena. No znaczy, bo to się tak na, tak fokarium to oni nie lubią. Znaczy Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego, tak? No a fokarium, Tak, tak, tak. Dlatego to jest jak gdyby rzecz, no z którą ciężko dyskutować, czy to jest potrzebne, czy nie, skoro funkcjonuje ta stacja, znaczy no fokarium funkcjonuje w tym miejscu, w którym funkcjonuje. Wiem, że jeszcze był chyba taki moment, kiedy Zarząd Portu, wówczas trochę się inaczej nazywaliśmy, teraz mi się przypomniało , ściągaliśmy chyba kamień na potrzeby realizacji tej dużej inwestycji centralnej, która była prowadzona tam do 2002 roku. I to był chyba ostatni moment z dużymi perturbacjami, przeprowadzona taka operacja chyba ostatnia, którą pamiętam. Ale moim zdaniem, no właśnie lokalizacja tego fokarium przyjmijmy, jak gdyby zamknęła temat.

Przewodniczący rady: Dziękuję, ja chciałbym jeszcze tylko uzupełnić, jeśli chodzi o odpowiedzi na pisma, które dzisiaj cytowaliśmy, na które się powołuje pani prezes. W tych odpowiedziach jest kilka informacji od instytucji centralnych nadzorujących odpowiedzialnych, które też mogą troszeczkę sprawę rozjaśnić w kontekście zresztą tym, o której wspomniała i pani prezes, i Państwo radni. druga sprawa jeszcze, którą poruszył Pan radny Łazur, bo użył terminu czas W i czas P. Większość z nas wie o co chodzi i tutaj nasunęła mi się dyskusja, która w tej chwili przebiega zwłaszcza w mediach między politykami i obecnymi i wcześniejszymi. Chodzi o obronę cywilną. Pan radny na pewno wie o czym mówię. Bo część polityków powołuje się na to, że przecież funkcjonuje Obrona Cywilna w postaci Wojsk Obrony Terytorialnej, ale jak sama definicja mówi jest to wojsko, a nie obrona cywilna. I tak naprawdę jeżeli ktoś z Państwa pamięta funkcjonowanie obrony cywilnej, to jest coś o czym dzisiaj zaczyna się mówić, do czego chcemy jako społeczeństwo wracać właśnie w kontekście ewentualnie mogących nastąpić zagrożeń. Także ten czas W jako obrona cywilna jeszcze w tej chwili podejrzewam to są plany. Ale to taka tylko dygresja do tych wypowiedzi, które padły. Pan radny Salski, proszę.

Radny Salski: Ja mam pytanko do pani. Chodzi mi mianowicie o w czyjej gestii jest remont tej ściany tu czołowej od strony urzędu miasta z takim pięknym kiedyś napisem, że Morze żywi i bogaci za dawnych lat. A ona jest tak obskurna i widoczna dla wczasowiczów, którzy tutaj spacerują i tak dalej.

Prezes Zarządu Portu Morskiego Hel: To nie jest nasz obiekt, to jest prywatny właściciel. Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, kto ma na niego wpływ.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są jeszcze pytania? Nie widzę. Proszę Państwa, przed nami są jeszcze dwa pod punkty D i E. Wydaje mi się, że te punkty będą troszeczkę czasochłonne, w związku z tym proponuję Państwu przerwę. 15 minut do godziny 10:48. Proszę Państwa, przechodzimy do podpunktu D, Sprawozdanie z działalności Spółki Eko Hel Bis oraz Spółki Bursztynowych Hel. Proszę panie burmistrzu.

Zastępca skarbnika: Pani przewodniczący, szanowna Rado. Bursztynowy Hel, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką gminną, w której gmina posiada 100% udziału. Bilans za rok 2023 zamknęliśmy stratą w wysokości 363 zł i 80 groszy. Są to koszty ponoszone głównie na obsługę bankową, czyli rachunek bankowy oraz dopłaty wspólnika do straty za rok 2022. Spółka do tej pory funkcjonowała ze względu na możliwość, jeżeli taka możliwość by się pojawiła, pozyskania dofinansowania na zadania gminne. Jak wiadomo nie tylko gmina dostaje takie dofinansowanie, ale też dostają takie dofinansowania spółki na realizację zadań gminnych. Niestety do tej pory spółka takiego zadania nie zrealizowała. Od 2018 roku sukcesywnie ponosi straty. Dlatego na podstawie uchwały z dnia 27 września 2019 roku zarząd spółki podjął najpierw uchwałę o zawieszeniu wykonywania działalności, a na podstawie protokołu z dnia 16 lutego 2024 roku podjęto decyzję o rozwiązaniu spółki i powołania likwidatora. I planuje się, że do końca kwietnia 2024 roku spółka zostanie rozwiązana, też odpowiednie dokumenty zostały złożone do Krajowego Rejestru Sądowego w tej sprawie. Dziękuję. Jeżeli chodzi o spółkę Eko Hel Bis, podobnie jak Bursztynowy Hel, jest to spółka gminna, gdzie 100% udziału posiada gmina miejska Hel. Od 2014 roku spółka sukcesywnie realizuje usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, zarówno z nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, jak i nie zamieszkują mieszkańcy i prowadzona jest działalność gospodarcza. W roku 2022 spółka wystartowała, spółka Eko Hel Bis wystartowała w konsorcjum ze spółką EKOHEL do przetargu gminnego na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy w okresie od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2024. Konsorcjum, w 2023 tak, konsorcjum ten przetarg wygrało, 29 grudnia 2022 podpisano umowę. Przez cały rok 2023 spółka realizowała tą usługę. Bilans za rok 2023 zamknęliśmy kosztem w wysokości 2.465. 616,16 zł. Natomiast przychód spółki za rok 2023 wyniósł 2.918.048,83 zł . To daje nam zysk w wysokości 410,831,67 zł. W 2023 roku spółka wyremontowała, dokonała remontu polegającego na wylaniu płyty betonowej. To jest na punkcie przeładunkowym w obecnym miejscu, gdzie znajduje się punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wylano betonową płytę, dokonano wraz z dylatacją ze smoły, podnoszono kraty ciekowe i spawanie metalowych elementów, a łączny koszt tego remontu wyniósł 109.000,00zł . W roku 2024 jest planowany ostatni etap wylania tej betonowej płyty na tym punkcie przeładunkowym. Masa odpadów z całej gminy Hel, to znaczy z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz nie zamieszkują mieszkańcy, a prowadzona jest działalność gospodarcza wyniosło razem 1807 ton i 77 kilogramów. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy macie Państwo pytania w sprawie sprawozdań? Nie widzę, dziękuję.

Burmistrz Helu: Ja może uzupełnię. Ta nasza spółka Eko Hel Bis jest prawdopodobnie największym płatnikiem, jeżeli chodzi o podatek CIT. To jest około 40 tysięcy, jeżeli dobrze pamiętam.

Zastępca skarbnika: 41.601,00 zł.

Przewodniczący rady: Dziękuję. jeżeli nie ma więcej pytań przechodzimy do ostatniego podpunktu, punktu dwunastego Stan utrzymania parków, ulic miasta, dróg wewnętrznych, chodników oraz prace wykonane i planowane przedsięwzięcia w tym zakresie. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna Rado. To taki temat trochę rozległy. Staram się go wkrótce przybliżyć. Będę się posiłkował też odpowiednimi danymi liczbami, wielkościami. Hel to miejscowość piękna. Nasz Hel. Pani radna podpowiada, że najpiękniejsza, którą należy dalej rozwijać, ale broń Boże nie likwidować. Nic tworzyć od nowa, bo jeżeli coś się tworzy od nowa to najpierw trzeba coś zlikwidować. Miejscowość, która kwitnie i żyje przez cały rok. Nie tylko latem, a jest na to dowód. Między innymi wpływa na to stan utrzymania parków, ulic, dróg wewnętrznych, chodników, ale również nasza gastronomia, czyli naszych właścicieli i wszelkie atrakcje jakie Hel posiada. Posiadamy ich chyba najwięcej ze wszystkich nadmorskich miejscowości, przynajmniej w Powiecie Puckim. Jest na to dowód, powiedziałem, ponieważ dzisiaj ukaże się ta informacja na naszej stronie Urzędu Miasta. Został ogłoszony plebiscyt Zimowe Gwiazdy Travel East 2024. Kogo wybrali Polacy? Czyli turyści. W głosowaniu tysiące turystów brało udział, internautów w głosowaniu na najbardziej atrakcyjne miejscowości w górach i nad morzem, w tych dwóch okręgach. No i w górach wiadomo, króluje Zakopane, a więc pierwsze miejsce zajęło Zakopane, drugie Karpacz, trzecie Szklarska Poręba. Jak to się ma nad morzem? Mniej więcej to się pokrywa z rankingiem najpiękniejszych plaż w Polsce. Więc tam pierwsze miejsce zajął Kołobrzeg. I najbardziej atrakcyjna miejscowość w zimę, w okresie nie letnim, tylko zimowym, pierwsze miejsce zajął też Kołobrzeg. Drugie miejsce zajął Gdańsk. Wiecie Państwo, kto trzecie? A trzecie my, czyli Hel. I jest na to dowód, oto trzecie miejsce, miejscowość nad morzem, zimowe gwiazdy Travelist 24, Hel. Jest Hel ładnie opisany jako nasza miejscowość. Będzie to dzisiaj można się z tym zapoznać na naszej stronie i na Facebooku Urzędu. Proszę Państwa, miasto stara się na tyle ile nas stać i jakie są nasze możliwości dbać o parki, ulice, drogi, chodniki. Na to są potrzebne środki i to bardzo ważne. To się nie bierze znikąd. Jesteśmy dumni, że, jest czysto, reagujemy szybko na wszelkie jakieś sprawy związane z usuwaniem awarii, z naprawianiem nawierzchni, ale do tego są, tak jak powiedziałem, konieczne bardzo duże pieniądze. Te pieniądze pochodzą z budżetu miasta, czyli z naszych podatków. I są one w ramach umów, przede wszystkim są to umowy in-house z naszą spółką EKOHEL. My te środki dla spółki przekazujemy i w ramach tych pieniędzy te zadania są realizowane. Proszę Państwo trzeba sobie wyobrazić jakie to są środki. Jeżeli chodzi o zeszły rok sprzątanie ulic, chodników było 561.000,00 . Do tego dochodzi sprzątanie plaż, dojść do plaż. To jest prawie 140.00,00 , czyli razem 701.000,00 . Dokładnie 700. 949,01 zł . Jeżeli chodzi żeby miasto, stan utrzymania był jak najlepszy, musimy inwestować w zbieranie śmieci, wywóz tych śmieci, zakup pojemników na śmieci. I to, co miasto w ubiegłym roku taki poniosła skutek finansowy, jeżeli chodzi o śmieci. Śmieci kosztowały nas, to co przekazaliśmy do spółki EKOHEL to jest 645. 484,00 zł, a drugie tyle, ponieśliśmy koszty i to jest transport i odbiór, czyli transport i odbiór śmieci, ale drugie tyle miasto poniosło, jeżeli chodzi o utylizację i odbiór odpadów na RIPOK-u, więc też 620.000,00. Na zieleńce wydaliśmy prawie 130.000,00 , czyli 129. 600,00 zł. Oczywiście cmentarze itd. Za to wszystko gmina płaci naszej spółce. Spółka wykonuje to w ramach swoich zadań i dlatego mamy takie efekty. Przypominam sobie czasy, kiedy budżetu było o wiele, wiele mniejsze środki wydawane. Wtedy jeszcze nie było spółki zakład komunalny . Ale też wszystko wzrosło, opłaty , prąd i tak dalej, utrzymanie zakładu. Zakład działa w nowej formule, to spółka gminna. I dlatego są takie powiedzmy, koszty. Te koszty nam się zwracają poprzez to, że mamy piękne miasto, które przyciąga turystów i którym możemy się właśnie chwalić chociażby takimi osiągnięciami. Trzecie miejsce, miejscowości odwiedzanych najchętniej. Proszę Państwa, co ostatnio robiliśmy, jeżeli chodzi o te plany takie inwestycyjne, jeśli chodzi o przedsięwzięcia, które zrealizowaliśmy. No więc wszyscy już wiemy i pamiętamy, bo to nie tak dawno było, trzeci etap zagospodarowania Bulwaru Nadmorskiego. Ja tylko wymieniam to, co było w ostatnim czasie. Nasza chluba, możemy się tym chwalić. Pięknie o tym się wypowiadają turyści, ale również mieszkańcy. Najmilej jest słuchać jak przyjeżdżają sąsiedzi z sąsiednich gmin i mówią, no tak, w Helu można i warto tu przyjeżdżać i przywozić swoje rodziny i tych, którzy przyjeżdżają w odwiedziny do nich. Oczywiście nasi sąsiedzi też inwestują, robią i bardzo dobrze. Tworzymy jeden, można powiedzieć, taki region, który musi być spójny, jeżeli chodzi o rozwój. Także Jastarnia też sporo wysiłku wkłada w remonty tych nawierzchni swoich. I ta wymiana tych turystów następuje. No i bardzo dobrze. Ale ja się skupię tylko na Helu. No więc tą inwestycję każdy pamięta. Bulwar. Inwestycja się zakończyła wejściem, nowe płyty zostały położone aż do wejścia do fokarium. To zresztą widać na tych zdjęciach. Jeżeli chodzi o skwerki, no i ta inwestycja, przypomnę, kosztowała nas, jej budżet to 2.189,400 zł. No i to warto podkreślić, 95% zostało pozyskane dofinansowania. Nie z kredytów, nie z pożyczek, tylko dofinansowane. Jeżeli chodzi o inne zadanie, które wykonaliśmy w ostatnim czasie, to była budowa skweru rybackiego na Bulwarze Nadmorskim. Koszt to prawie 400.000,00 zł i to też dofinansowanie pozyskane z Lokalnej Grupy Rybackiej, prawie 200. 189. 762,00 zł. Było to takie zwieńczenie, tego Bulwaru Nadmorskiego, przynajmniej w tej części. Ta sterówka, którą miasto zakupiło poza tymi środkami, które powiedziałem, jest chętnie odwiedzana przez turystów, ale i przez mieszkańców, gdzie można na żywo zobaczyć, jak sterówka w środku wygląda, posłuchać opowieści jak praca rybaków wygląda i też zobaczyć na dwóch ekranach telewizora jak faktycznie wygląda takie wyjście w morze i połów. Zrobiliśmy też w ostatnim czasie utwardzenie nawierzchni terenu przy ulicy Żeromskiego 12. Czas było, żeby wziąć się za ten teren. Stan placu był tam już tragiczny, szczególnie jak były opady deszczu. Dzisiaj jest piękny parking zrobiony, odbłotnienie zrobione. Zastosowana ażurowa kostka i normalna, także zostawiona część zielona. Myślę, że to poprawiło zdecydowanie warunki mieszkaniowe tym mieszkańcom, którzy w tej okolicy mieszkają. Mają możliwość dogodnego dojścia do swoich nieruchomości. Ci, którzy chodzą na spacer albo jeżdżą samochodami widzą, że jest następna inwestycja realizowana. To jest wykonanie bezpiecznego skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych na ulicy Adm. Steyera , a więc jest to na naszym parkingu przy boisku im. Macieja Płażyńskiego. Ta inwestycja potrwa w umowie jest zapisane 3 kwiecień, ale myślę, że ona 20 marca powinna być już zakończona. Będzie to według całej sztuki budowlanej i tego co wymaga, wskazują przepisy, jeśli chodzi o takie budowę zamontowani [niezrozumiałe] bezpieczne przejście. Połączenie progi, którą się wyjeżdża z domu rybaka. No i podwyższenie, czyli będzie to funkcja spowolnienia, tego progu zwalniającego. Odwodnienie tej części. Robimy to teraz, żeby w kwietniu, kiedy już będzie większy tłok samochodów, większy tłok turystów, sezon w kwietniu będzie pomału się zaczynać, żeby być gotowym. Oczywiście w ramach takiego gospodarskiego patrzenia na to, co się robi w mieście. Ten próg spowalniający, który był tam zamontowany, on jest co zresztą też napisane jest w umowie, firma, która wygrała ten przetarg, jest zobowiązana do wyremontowania tamtego progu zwalniającego i przekazania go gminie, ponieważ elementy tego progu są jak najbardziej dobre i one będą wykorzystane, będzie ten próg zwalniający przeniesiony na ulicę Kapitańską. Chcemy to też zrobić jeszcze przed sezonem. A jakie najbliższe plany? Jesteśmy już, można powiedzieć, przed ogłoszeniem przetargu na przebudowę ulicy Sosnowej, Leśnej, czyli ten odcinek od Steyera do stacji meteorologicznej, do skrzyżowania z ulicą Sosnową i cała ulica Sosnowa. Przebudowa tych dwóch ulic, wraz z budową przepompowni ścieków, kanalizacją sanitarną i siecią wodociągową. Koszty tej inwestycji to prawie 1.800.000,00 . Znowu, nie prawie 1.900.000,00 a 1.800.000,00 to jest dofinansowanie. 95% tej inwestycji zdobyliśmy dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Strategicznej. Mamy pierwsze projekty i plany co do budowy pawilonów handlowych na Bulwarze Nadmorskiej. Nie śpieszymy się z tym, ponieważ to musi być bardzo estetycznie zrobione i te pawilony muszą pełnić swoją funkcję przez cały rok. To będą pawilony całoroczne, gdzie będą media wprowadzone. Jedno pomieszczenie to sanitariat dla tych, którzy będą dzierżawcami tych pomieszczeń. Najpierw była koncepcja, żeby to zrobić na zasadzie częściowego finansowania przez gminę albo przekazania terenu przez gminę, a dzierżawcy, żeby to wykonali. Doszedłem do wniosku, że jeżeli to ma być służyć na lata, być estetycznym, takim miejscem wizerunkowym, to powinniśmy my to zrobić, a poprzez dzierżawę odzyskać w jakimś tam okresie czasu koszty poniesione na te pawilony. Mam nadzieję, że dzierżawcami tych pawilonów będą nasi handlowcy. Czyli prawdopodobnie, raczej na pewno w tym sezonie jeszcze będą te pawilony, które były w ubiegłym roku. Wiecie Państwo, to jest naprzeciwko Duny. Także jeszcze będą te pawilony, ale już na pewno na przyszły sezon takie pawilony nowoczesne , z takim akcentem morskim, zadaszenie w kształcie żagla i też kolorystyka, też jest tak dobrana. Okna w kształcie bulai. Powinny być do następnego sezonu zrealizowane. Dziękuję za uwagę.
13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy macie Państwo pytania do pana burmistrza? Nie widzę. W takim razie przechodzimy do punktu piętnastego odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących. Proszę panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Wszystkie pytania, wszystkie cztery pochodzą od radnej pani Budzisz Sylwii. Pierwsze dotyczy... czy będą zakupione i zamontowane rolety nowo wybudowanej części, rozbudowanej, wyposażonej siłowni. To nie jest jakby temat, który słyszałem dzisiaj. Już kilka dni temu pani sekretarz miasta sygnalizowała mi, że otrzymuje takie zapytania przede wszystkim od mieszkanek Helu, tych pań, które pewnie też i panów, którzy chodzą na naszą siłownię i ćwiczą na tej części nowo wybudowanej. Czy takie zasłony, rolety będą zamontowane. Pani sekretarz skontaktowała się z prezesem naszej spółki. Usłyszała, że spółka się tego nie będzie podejmować, ponieważ jest to wydatek kilku tysięcy złotych. Oczywiście, że to będzie, bo to mieliśmy w planach. Nie może być tak, że zaczną się już, będzie jasno, będą dni pogodne i nie każdy chce, żeby ktoś z zewnątrz oglądał jak on ćwiczy na chociażby tych rowerkach, bo one są tam przede wszystkim usytuowane. Także zlecę pracownikom urzędu, aby przygotowali mi, jakie te rolety wybrać. Musimy wziąć pod uwagę, że ten łącznik jest nowo wybudowany. Nowe okna, to wszystko jest na gwarancji. Być może nie będzie można ingerować w te okna, ale są różne formy. Mogą być naklejone na szyby, odpowiednie folie, które, to już osoba, która ćwiczy, widzi, co się dzieje na zewnątrz, a z drugiej strony nie ma tego podglądu. Także zrobimy to. Ja się trochę zdziwiłem, że pan prezes powiedział, że tego nie będzie robił, bo proszę Państwa, na halę 725 tys. Tyle z budżetu. 725.326,90 zł. W tym roku będzie więcej pewnie, ponieważ jeszcze zgodnie z tym co ogłosiłem pokrywamy wejściówki. Hala jest bezpłatna dla uczniów, studentów, niepełnosprawnych. I to spowodowało super efekt, bo sam chodzę na halę. Oczywiście ja nie jestem zwolniony, także ponoszę odpłatność tak jak każdy dorosły. Ale spowodowało to, że ilość osób korzystających z hali naprawdę jest bardzo dobra. Szczególnie zauważam to u młodzieży, ale też dużo mam przychodzi, tatusiów z małymi dziećmi. To jest jakaś oszczędność. Czyli był to strzał dobry, decyzja dobra i warto było to zrobić. Drugie pytanie. Każda gmina jest zobowiązana do końca 2025 roku uchwalić plan ogólny dla całych miejscowości, dla całych obszarów. My to oczywiście rozpoczęliśmy już, w jakiś sposób jesteśmy przed wyborem firmy i podpisaniem umowy. No i pytanie dotyczy czy ogródki działkowe będą też w tym planie ujęte. My otrzymaliśmy pismo od zarządu Ogrodów Działkowych z Gdańska z tym samym pytaniem, czy nasze ogrody działkowe będą w tym planie ujęte, czy nie będzie jakichś zakusów odnośnie likwidacji tych ogrodów, przeniesienia w inne miejsca i tak dalej. Ja osobiście uważam, że to jest jedno z piękniejszych miejsc w mieście, gdzie nawet warto się teraz wybrać na spacer, zobaczyć jak są te ogrody pięknie utrzymane. I udzieliliśmy odpowiedzi, że oczywiście te ogrody nasze działkowe będą w tym planie ogólnym też umieszczone i na dzień dzisiejszy nikt nie ma zamiaru, że żadne inna władza jakkolwiek w przyszłości nie będzie miała zamiaru zamachnąć się na tą część miasta. Parking przy boisku. Ogrodzić dąb i tablicę postawić. Szanowni Państwo, ten piękny dąb, który tam rośnie, on nie jest pomnikiem przyrody. Jest po prostu piękny, więc nie umieścimy tablicy, że podlega szczególnej ochronie, jest to pomnik przyrody. My zrobiliśmy te działania, które do nas należą i które należało wykonać, czyli pielęgnacja tego dębu została firmie specjalistycznej zlecona, jak też wykonaliśmy wokół dębu zlikwidowaliśmy kostkę, która była poprzednio, która nie odprowadzała, nie dopuszczała wody do korzeni tego dębu. Wymieniliśmy ją na kostkę ażurową, czyli dzisiaj ten dąb nie ma problemów jakby, jeżeli chodzi o wodę z opadów. Powiem tak. Mi się marzy, żeby jak najmniej było ogrodzeń. Ogrodzeń, zakazów, nakazów. No jeżeli ktoś przyjedzie samochodem i będzie cofał, to będzie płotek, czy nie będzie, jak on będzie cofał, to i tak... Jeszcze większą szkodę zrobi, ponieważ ogrodzenie zniszczy. Dla jasności sprawy zamontujemy tabliczki, żeby chronić przyrodę i to piękne drzewo. Czy będzie płotek? Zobaczymy. Może jakiś taki... Panie radny, się Pani nie zgłasza, ja odpowiem. Może bardziej ozdobny, aniżeli płot, który będzie takim płotem... to, co ogradza ewentualnie posesję. Tu uważam, że to możemy zrobić. W ten sposób chociażby zablokujemy dojście pieskom do tego naszego drzewa, czyli płotek jak na przykład ogradzamy naszą choinkę i wtedy też nie mamy problemu. Takie jest moje zdanie, jeżeli pani radna mnie przekona, że inny płotek to też jest do rozważenia. No i dworzec PKP ładnie w ramach projektu państwo odnawia w miejscowościach w Polsce. U nas też to się odbyło. Mamy pięknie odnowiony, funkcjonalny dworzec. No i teraz jest problem. Przedtem nie było. Też nie było żadnego przystanku autobusowego. Ale była zatoczka, ewentualnie autobus mógł przez tą zatoczkę wjechać, no ale w sezonie i tak nie wjechał, bo tam przecież meleksy stały, taksówki stały. Dzisiaj czekamy na odpowiedź PKP. Chcemy podpisać z PKP umowę na miejsca postojowe dla meleksów. Natomiast miasto podpisze tak tą umowę, ponieważ taka jest sugestia PKP, nie poszczególni meleksiarze a miasto. W tedy przeliczając odpowiednio na ilość tych meleksów, które będą korzystały, podpiszę umowę i obciąży właścicieli meleksów. Na pewno to wpłynie na jakiś taki bezkolizyjny korzystanie przez właścicieli meleksów tego terenu, aby przywozić i dowozić turystów. A co z przystankiem? To jest wojewódzka droga. To pytanie, jak rozwiązać sprawę przystanku, przyjeżdżających do Helu autobusami. Otrzymaliśmy informację z naniesionym miejscem. Takie miejsce będzie wyznaczone na drodze 216, czyli [niezrozumiałe] Może nie na wprost dworca , ale przed. Tak jak to się robi tam, gdzie nie ma możliwości [niezrozumiałe] tylko do wysiadania przystanek. Będzie takie legalne miejsce do zatrzymania się autobusu, wysadzenia przyjeżdżających. Nie będzie to żadne też utrudnienie dla korzystających z tej drogi, ponieważ do tej pory i tak autobus się zatrzymywał  [niezrozumiałe]

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pani radna się zgłaszała, ale chyba zrezygnowała. W takim razie oddaję głos panie prezesie.

Prezes Spółki EKOHEL: Szanowni Państwo, jeśli chodzi o te rolety, ja wysłałem po tych pytaniach różnych od różnych osób o te rolety. Były też pytania, żeby ich nie montować, ale zrobiłem zapytanie ofertowe już w grudniu. Od grudnia cena do dzisiaj podniosła się o 700 zł. Cena tych rolety kosztuje dzisiaj 4.800,00 zł. I tak jak przekazałem też wcześniej, uważam, że montaż ich może się odbyć dopiero wtedy, kiedy zakończy się gwarancja okien, czyli w miesiącu, czerwcu, lipcu. Po tym okresie gwarancyjnym, dlatego, że nie powinniśmy tam nic wiercić, ani nic naklejać na tych oknach. Dlatego, że może to spowodować utratę gwarancji na tych oknach, gdyby cokolwiek się z nimi działo. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Panie burmistrzu, ad vocem, czy to wyczerpuje temat?

Burmistrz Helu: Nie, ale pan prezes powiedział to, co ja powiedziałem. Będą rolety. W jakiej formule zobaczymy.

14. Zamknięcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Ok. dziękuję. Proszę państwa, wyczerpaliśmy porządek dzisiejszych obrad. Zamykam LIV sesję Rady Miasta Helu, w dniu 28 lutego 2024 roku, godzina 11.30. Dziękuję państwu.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Mirela Figurska

Załączniki:

  1. Prządek obrad.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta Helu.
  5. Sprawozdanie z analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli ZSO Hel.
  6. Informacja dotycząca spraw spornych z udziałem miasta Helu oraz spraw w sądach.
  7. Sprawozdanie z działalności Zarządu Portu Morskiego Hel Spółka z o.o. w 2023 roku, plan działalności w 2024 roku.
  8. Sprawozdanie Spółki Bursztynowy Hel.
  9. Sprawozdanie Spółki EKO Hel Bis.
  10. Projekt uchwały nr 9/2024.
  11. Uchwała nr LIV/412/24 Rady Miasta Helu z dnia 28.02.2024 w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miejskiej Hel w roku 2024”.
  12. Projekt uchwały nr 10/2024.
  13. Uchwałę nr LIV/413/24 Rady Miasta Helu z dnia 28 lutego 2024 sprawie prawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na okres dziesięciu lat.
  14. Projekt uchwały nr 11/2024.
  15. Uchwała nr LIV/414/24 Rady Miasta Helu z dnia 28.02.2024 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2024 rok.
  16. Projekt uchwały nr 12/2024.
  17. Uchwała nr LIV/415/24 Rady Miasta Helu z dnia 28.02.2024 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.
  18. Protokół głosowania imiennego.

Na LV sesji Rady Miasta Helu, 27 marca 2024 r. protokół z LIV sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -         14/15

„przeciw”                               -          0

„wstrzymującymi się”          -   0

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 Zawiadomienie o sesji, 28.02.2024 r..pdf pdf 367.5 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:37:37 40
2 Listy obecności, 28.02.2024 r..pdf pdf 441.3 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:37:47 39
3 Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta Helu..pdf pdf 889.1 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:37:59 40
4 Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym..pdf pdf 259 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:37:59 43
5 SPRAWOZDANIE 2023 ZE ŚREDNICH WYNAGRODZEŃ NAUCZYCIELI.pdf pdf 230.2 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:38:08 38
6 Sprawozdanie z działaności spółki Bursztynowy Hel za 2023 rok..pdf pdf 407.1 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:38:13 39
7 Sprawozdanie z działaności spółki Eko-Hel Bis za 2023 rok..pdf pdf 530.2 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:38:19 35
8 Informacja dot. stanu spraw spornych z udziałem miasta Helu oraz spraw w sądach..pdf pdf 263.5 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:38:25 38
9 projekt uchwały nr 9 2024.pdf pdf 308.5 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:39:41 38
10 projekt uchwały nr 10 2024.pdf pdf 222.5 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:39:47 40
11 projekt uchwały nr 11 2024.pdf pdf 1.5 MB Mirela Figurska 2024-03-11 11:39:59 41
12 projekt uchwały nr 12 2024.pdf pdf 1.6 MB Mirela Figurska 2024-03-11 11:39:59 41
13 Uchwała Nr LIV 412 24.pdf pdf 247.1 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:40:25 39
14 Uchwała Nr LIV 413 24.pdf pdf 156.7 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:40:29 41
15 Uchwała Nr LIV 414 24.pdf pdf 1.4 MB Mirela Figurska 2024-03-11 11:40:33 39
16 Uchwała Nr LIV 415 24.pdf pdf 1.1 MB Mirela Figurska 2024-03-11 11:40:37 38
17 Protokół głosowania imiennego..pdf pdf 201.5 KB Mirela Figurska 2024-03-11 11:41:03 37

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2024-03-11 11:20:30
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2024-03-27 12:02:46