obrazek loga jednostki
treść strony

PROTOKÓŁ LIII/24
 

1. Otwarcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Proszę państwa, minęła godzina 9:00, otwieram LIII sesję Rady Miasta Helu w dniu 31 stycznia 2024 roku. Witam panie i panów radnych, panów burmistrzów, pana skarbnika, kierowników jednostek organizacyjnych, pana prezesa, pana mecenasa.

2. Stwierdzenie quorum oraz prawomocności obrad.

Przewodniczący rady: Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w naszym posiedzeniu bierze udział piętnastu radnych, w związku z tym nasze obrady są dzisiaj prawomocne.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

3. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący rady: Otrzymali państwo dzisiejszy porządek obrad? Czy ktoś chciałby wnieść poprawki, zgłosić uwagi do otrzymanego porządku? Pan burmistrz, proszę bardzo.
Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna Rado wnoszę o wprowadzenie do porządku w dzisiejszej sesji jeszcze jednego projektu uchwały. To jest w sprawie zasad i próby udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub remonty budowlane przez zabytków wpisanym do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków w ramach rządowego programu odbudowy zabytków. Przednio uchwała, która była przez państwa uchwalona, została zakwestionowana przez RIO i musieliśmy ją poprawić. Chodziło o to, że było brak zapisów odnośnie pomocy de minimis, ale również byliśmy zobligowani według RIO do zasięgnięcia opinii z dwóch instytucji, a więc z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jedno z tych uzgodnień przyszło już w ubiegłym tygodniu, chyba w piątek, a drugie UOKiK wczoraj. Dlatego nie mogliśmy projektu tej uchwały przedstawić państwu na wspólnym posiedzeniu komisji. Wczoraj tą opinię otrzymaliśmy, dlatego wnoszę o wprowadzenie projektu tej uchwały. To też jest ważne z tego tytułu, że jakbyśmy poczekali z tym projektem do następnej sesji, czyli lutowej, potem musimy czekać, czy np. służby Wojewody czegoś znowu nie zakwestionują albo RIO, czyli na publikacji tej uchwały, jeżeli by były znowu jakieś poprawki, czyli praktycznie byśmy mogli ją podejmować na ostatniej sesji marcowej. Znowu czekając, coś się stanie, a kolejna, to jest najbliższa, to jest w maju. Chociaż w maju pewnie będzie pierwsza sesja, gdzie będzie zaprzysiężenie radnych, także pewnie nie na tej sesji, raczej na pewno, no bo radni nowi by musieli się zapoznać z projektem tej uchwały i z całą materią, czyli ewentualnie, jeżeli byłaby druga, to koniec maja, a być może dopiero w czerwcu. A to jest taki trochę by był stracony czas dla tej inwestycji, bo do tego czasu zapewne beneficjent tego programu mógłby już prowadzić prace związane z przetargiem na wykonanie tych robót. Oczywiście dokładnie
o tych zmianach powie pan Pałkowski, jak będzie ta uchwała procedowana. Proszę o wniesienie jej do porządku obrad. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Prośba pana burmistrza o wprowadzenie czyli chodzi tutaj o projekt uchwały nr 8. Otrzymaliście państwo druk. Proszę państwa na poprzedniej sesji wspominałem, mówiłem o możliwościach wykorzystania odnawialnych źródeł energii, które funkcjonują w tej chwili w przestrzeni publicznej. Wiecie, wszyscy wiemy, że bardzo modna jest fotowoltaika. Niemniej jednak to, co wspominałem tutaj w obecności prezesa Związku Miast i Gmin Morskich charakterystyczną cechą naszych miejscowości jest występowanie stałego praktycznie wiatru z różnych kierunków i możliwości wykorzystania tego potencjału do ewentualnego nowego źródła OZE. Obecna władza rządząca na początku swojego rządzenia deklarowała, chęć rozwoju, dużego nacisku na rozwój różnego rodzaju źródeł energii odnawialnej. Wtedy wspomniałem, że nie powinniśmy czekać na decyzje władz, bo te władze są jednak centralne. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, że potencjał wiatru, który występuje na naszym terenie i na tego typu miejscowościach jak nasza, jest do wykorzystania w każdej chwili. Dlatego przygotowałem dla państwa i przekazałem do materiałów apel, który chciałbym prosić państwa o wyrażenie zgody i podjęcie takiego apelu do Ministra Klimatu i Środowiska o wprowadzenie programu pilotażowego na terenie naszego miasta, właśnie w kontekście wykorzystania energii wiatrowej. Mówię o tym dlatego, że prosiłbym państwa o zgodę na wprowadzenie punktu jako podpunkt i w punkcie jedenastym w części Zajęcie stanowiska w sprawach, czyli podjęcie takiego apelu. Czy ktoś chciałby zabrać głos? Proszę radny Łazur, proszę bardzo.

Radny Łazur: Ja jestem, właściwie chciałbym się dowiedzieć, czy te warunki, które zostały określone, bo tam było chyba 500 metrów od zabudowań i od strony, gdzie te wiatraki, które się kręcą, one tworzą tak zwany cień i ten cień prawdopodobnie jest najbardziej szkodliwy dla ludzi, jeżeli na przykład trafia w ich okna, bo on im robi tak zwany, to jest takie jakby system więzienny kropelkowania wody. Czy te warunki będą na Helu przestrzegane, czy to na przykład będą budowane te wiatraki od strony tam, gdzie nie ma okien załóżmy i czy te odległości byśmy musieli przestrzegać? Bo inaczej to się zderzymy z ustawą.

Przewodniczący rady: Już odpowiadam. Myślałem, że będziemy dyskutować jeżeli państwo przyjmiecie i wprowadzimy ten punkt do porządku obrad, myślałem, że będziemy nad nim wtedy dyskutować. Skoro padło pytanie, już odpowiadam. Jeśli chodzi o mini turbiny wiatrowe, one nie podlegają ograniczeniem ustawy o odległości wcześniej 10H, teraz 500 metrów. Kolejna uwaga, może nie uwaga, tylko odpowiedź. Jeśli chodzi o obiekty tego typu, czyli mini turbiny, do wysokości 3 m takiej instalacji nie są potrzebne pozwolenia na budowę. To są turbiny, które są stosowane w krajach Europy Zachodniej, zwłaszcza Beneluxu, które są wykorzystywane przez gospodarstwa indywidualne. Nie wiem, jak jest ze wspólnotami. W każdym razie, tak jak w tym apelu i w uzasadnieniu przygotowałem, to są turbiny na wykorzystanie na potrzeby własne. Można to zrealizować za pośrednictwem wykorzystania technicznego tzw. blokerów, które nie pozwalają na przesyłanie wytworzonej energii do instalacji, tylko są wykorzystane przez indywidualnych odbiorców. Dziękuję. Jeżeli nie ma więcej zgłoszeń do porządku obrad, prosiłbym, żebyśmy przegłosowali. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem porządku obrad ze złożonymi poprawkami? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję, porządek został przyjęty.

Porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.

4. Przyjęcie protokołu z LII sesji.

Przewodniczący rady: Proszę państwa, otrzymali państwo w okresie międzysesyjnym protokół z LII sesji Rady Miasta Helu. Czy ktoś chciałby zabrać głos w tej sprawie? Jeżeli nie, proszę o przegłosowanie przyjęcia protokołu. Kto z pań i panów radnych jest za przyjęciem protokołu z LII sesji Rady Miasta Helu? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję. Protokół został przyjęty.

5. Interpelacje i pytania w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do punktu piątego, Interpelacje i pytania w sprawach bieżących. Proszę bardzo. Pani radna Budzisz, proszę.

Radna Budzisz: Panie burmistrzu mam dwie takie prośby z dyżuru radnych. Pierwsza prośba aby wnioski o dodatek osłonowy można składać w Urzędzie Miasta. Druga panie burmistrzu prośba od kilku mieszkańców ulicy Wiejskiej, czy jest możliwość na pozwolenie z pańskiej strony i wyznaczenie kilku powtarzam kilku miejsc parkingowych przy ulicy Maszopów. W sezonie jest to bardzo duży problem dla tych mieszkańców. Bardzo pana proszę o przychylne rozpatrzenie tej prośby. Wiem, że wprowadzenie zakazu parkowania spowodowane było utworzeniem deptaka na ulicy Maszopów. Niestety, ale ani turyści, ani mieszkańcy nie spacerują tą ulicą. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Nie widzę więcej zgłoszeń.

6. Wnioski i informacje.

Przewodniczący rady: Przechodzimy w takim razie do punktu szóstego, Wnioski i informacje. Proszę państwa, otrzymali państwo w materiałach druki do oświadczeń majątkowych. Zgodnie z ustawą o samorządzie na dwa miesiące przed wygaśnięciem kadencji radni są zobowiązani do złożenia takiego oświadczenia, czyli w naszym przypadku prosiłbym, żeby państwo do 29 lutego złożyli w Biurze Rady oświadczenia majątkowe. I jeszcze jedna informacja. Otrzymali Państwo w materiałach postanowienie Komisarza Wyborczego w Słupsku, postanowienie nr 54/ 2024 w sprawie podziału miasta Hel na okręgi wyborcze, ustalanie ich granic, numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu. Tutaj się nic nie zmieniło. Tabela jest w załączniku. Także myślę, że tutaj żadnych pytań nie ma. Chociaż osobiście uważam, bo nawet dyskutowaliśmy swego czasu na ten temat, że powinniśmy dążyć do zaktualizowania tych okręgów, ponieważ różnice występujące w liczbie mieszkańców są znaczne. Czy ktoś z Państwa chciałby przekazać informację lub złożyć jakiś wniosek?

7. Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta Helu.

Przewodniczący rady: Jeżeli nie, przechodzimy do punktu siódmego, Rozpatrzenie pism, które wpłynęły do Rady Miasta. Pisma były omawiane na wspólnym posiedzeniu komisji, dlatego tylko wspomnę, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku przysłał informację o wydanych decyzjach, iż w czwartym kwartale 2023 roku nie wydano decyzji o umorzeniu, odroczeniu terminu zapłaty lub rozłożeniu na raty należności oraz zwolnieniu płatnika z obowiązku pobrania bądź ograniczenia poboru podatków i opłat stanowiących w całości dochód miasta Helu. Kolejnym jest rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Pomorskiego, stwierdzającym nieważność uchwały nr LI/380/ 23, dotyczy uchwały ustanowienia wieloletniego programu osłonowego 'Posiłek w szkole i w domu na lata 2024-2028'. Pokłosiem tego jest dzisiejszy projekt uchwały. Również kolejny projekt uchwały, który jest przygotowany na podstawie rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Pomorskiego jest numer uchwały LI/385/23 w sprawie zasad wynajmowania lokali i pomieszczeń wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy miejskiej Hel. Burmistrz, z tego co wiem, chce jeszcze kilka informacji przekazać. Korespondencja Wesołego 55, który do naszej wiadomości przysyła informacje, które przekazał marszałkowi Mieczysławowi Strukowi, pani wojewodzie Beacie Rutkiewicz, oczywiście wojewodzie pomorskiej, ministrowi infrastruktury Dariuszowi Klimczakowi, i do Dziennika Rzeczpospolita, do Adama Woźniaka, przepraszam, i jeszcze do Najwyższej Izby Kontroli pana Mariana Banasia. Informacja dotyczy budowy, rozbiórki torów kolejowych na Bulwarze Nadmorskim. Jeszcze przepraszam, tak się zastanowiłem, ale przed chwileczką dosłownie dostałem jeszcze jednego maila. Też Wesołego 55. Również dotyczy, jak to określa autor, zlikwidowanego połączenia kolejowego z istniejącą linią kolejową do Morskiego Portu Rybackiego w Helu. Czyli dotyczy tej samej sprawy i jest to mail skierowany do Wojewody Pomorskiego Beaty Rutkiewicz. Z tego co wiem osoba zainteresowana była na wspólnym posiedzeniu komisji. To są wszystkie pisma jakie otrzymaliśmy w okresie międzysesyjnym.

8. Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisje rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami.

Przewodniczący rady: Proszę Państwa w punkcie ósmym Odpowiedzi na interpelacje oraz wnioski zgłoszone przez komisję rady i radnych na poprzednich sesjach oraz między sesjami. Proszę Panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, szanowna Rado. Na wspólnym posiedzeniu komisji pani radna Wójcik zadała pytanie, podniosła problem składania oświadczeń majątkowych, jeżeli chodzi o zakończenie kadencji, ile ich trzeba i w jakim terminie. Już Pan przewodniczący o tym wspomniał, ale może ja jeszcze trochę przybliżę tą materię, kto, kiedy i jakie oświadczenie ma składać. Zgodnie z samorządowymi ustawami ustrojowymi pierwsze oświadczenie należy dostarczyć w terminie 30 dni od złożenia ślubowania lub też powołania na stanowisko w przypadku burmistrza, wójta prezydenta. Kolejne deklaracje o stanie majątku przedstawiane są każdego roku do 30 kwietnia według stanu na 31 grudnia roku poprzedniego, czyli to, co robiliśmy państwo i ja, i nie tylko, ale wszystkie zobowiązane osoby pełniące różnego rodzaju funkcje, w gminie. Państwo składaliście to do przewodniczącego rady, my składaliśmy to do wojewody. Wójt, burmistrz, prezydent miasta do pierwszego oświadczenia powinien dołączyć informację o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli taką działalność prowadził przed dniem wyboru. Radny gminy, no bo to nas dotyczy, powinien złożyć oświadczenie wraz z informacją o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia jednostki samorządu terytorialnego, której uzyskał mandat, jeżeli taką działalność prowadził przed dniem wyboru. Jeżeli ktoś nie złoży w terminie oświadczenia, te terminy nie zostaną dotrzymane, osoba taka zostanie wezwana do złożenia w terminie 14 dni od dnia stwierdzenia niedotrzymania terminu, wzywa się osobę zobowiązaną do złożenia oświadczenia. Wyznacza wtedy dodatkowy 14-dniowy termin. Nie złożenie oświadczenia majątkowego mimo upływu dodatkowego terminu skutkuje wygaśnięciem mandatu wójta, czy burmistrza, prezydenta miasta, radnego. I... Pani radnej, przede wszystkim chodziło o to, ile jeszcze oświadczeń majątkowych trzeba złożyć do końca kadencji. To oświadczenie, które jesteśmy zobligowani złożyć dwa miesiące przed zakończeniem kadencji, czyli do końca lutego, jest ostatnim oświadczeniem, jakie się w tej kadencji składa. Z tym, że na dzień nie 31 grudnia te wszystkie dochody, tylko na dzień składania oświadczenia. Bez PIT-a. To jedno tylko było zadane pytanie.

Przewodniczący rady: To ja jeszcze w takim razie uzupełnię. To, co pan burmistrz powiedział, warto tutaj też dodać, że jeśli chodzi o ostatnie rozliczenie majątkowe, czyli to, które się składa co roku do 30 kwietnia, nie jest aż tak jednoznaczny ten przepis w tym roku, jakie miało to znaczenie do tej pory, ponieważ są różne stanowiska, dlatego że ustawodawca nie określił, przedłużając kadencję samorządu, nie określił, nie znowelizował ustawy, jeśli chodzi o to rozliczenie majątkowe. Dlatego to, co po prostu burmistrz tutaj między wierszami powiedział. Do 29 lutego nie każdy z nas będzie posiadał rozliczenie z Urzędem Skarbowym, czyli ten tak zwany PIT, który mamy obowiązek dołączyć do zeznania podatkowego. Dlatego jedna z interpretacji mówi o tym, że do 29 składamy oświadczenie na podstawie, to co burmistrz powiedział swojej wiedzy, czyli do dnia 29, nie do 31 grudnia, Natomiast istnieje takie nie niebezpieczeństwo, tylko być może powstanie taki obowiązek, że będziemy musieli złożyć jeszcze dodatkowe oświadczenie do dnia 30 kwietnia. Może być taka sytuacja. Będę wiedział więcej, ponieważ w tej sprawie jest spotkanie 16 lutego. Proszę bardzo, pan prezes chciałby coś powiedzieć, proszę.

Prezes Spółki EKOHEL: Przepraszam bardzo, ale chciałbym tylko powiedzieć, że z mojego doświadczenia 31 grudnia Państwo składają oświadczenie majątkowe moim zdaniem za poprzedni rok. To 29 lutego za ten rok. Za ten rok, za okres od 1 stycznia do 29 lutego bez pieniędzy z tamtego roku. Tylko i wyłącznie ten rok. Czyli tak hipotetycznie państwo zadzwonią do swoich biur emerytalnych lub wiedzą ile tam dostaną, to jest hipotetycznie. A dobra, powiedzą, że brutto było tyle i wpisujecie kwoty. Z urzędu będzie można wziąć np. informację o tych środkach i też tylko, to jest hipotetycznie po prostu w tym momencie, bo nie otrzymacie państwo żadnego PIT-a. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: No i właśnie to, co Pan prezes powiedział, jest w tej chwili dyskutowane. Znaczy nie w tej chwili, bo to już jest od zeszłego roku dyskutowane. Właśnie ta kwestia, czy do 29 lutego składamy oświadczenia od 1 stycznia do 29 lutego, czy składamy za cały rok kalendarzowy plus te dwa miesiące. To jest ta rozbieżność. Dlatego z dostępnych materiałów, z dostępnego orzecznictwa Jest to to, co pan prezes powiedział to, co burmistrz też podnosił. Jest to dochód, który my jesteśmy w stanie określić na podstawie naszych posiadanych informacji, bez tych właśnie zeznań podatkowych, bez dokumentów, których możemy do tego dnia jeszcze nie dostać, ale obejmuje on cały rok kalendarzowy.

Prezes Spółki EKOHEL: Możecie Państwo tylko te dwa miesiące. Ten PIT, który moim zdaniem, i tak jest moim zdaniem w przepisie, że byliście Państwo radnymi na 31 grudnia, burmistrz, zastępca, ja, pani kierownik i inne osoby, które muszą składamy oświadczenia majątkowe. I to mamy czas do 30 kwietnia. Państwa kadencja się może skończyć. Czyli na przykład część z Państwa, załóżmy, nie wystartuje część z Państwa zostanie radnymi, część nie, to tego PIT-a Państwo składacie za poprzedni rok do 30 kwietnia. Ale moment, są dwie sprawy. A że się kończy kadencja, to jest druga sprawa, że mamy obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego dwa miesiące przed końcem kadencji i to jest PIT tylko za ten rok. B o inny przepis mówi o czymś innym, a tu mówi o czymś innym. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Pan radny Łazur, proszę.

Radny Łazur: Powstało zamieszanie, ale ono jest logiczne, ponieważ gdybyśmy nawet chcieli złożyć PIT za zeszły rok, to go nie złożymy, bo nie mamy danych. No tak, dopiero gdzieś pod koniec lutego otrzymujemy sprawozdanie z miejsca pracy i dopiero na tej podstawie w kwietniu składamy oświadczenie, znaczy załóżmy PIT-37 a teraz składamy tylko i wyłącznie od 1 stycznia, tak jest, za dwa miesiące, do 29 lutego.

Przewodniczący rady: Jeszcze zanim burmistrzowi przekażę głos to tak może uporządkuję. W sumie nam wszystkim o to samo chodziło, ale tak jak powiedziałem ustawodawca określając oświadczenie majątkowe na koniec kadencji opisał to w ustawie o samorządzie jednoznacznie. Natomiast w tym roku w związku z końcem kadencji, czyli z końcem kwietnia, w którym przypada złożenie oświadczenia majątkowego za rok poprzedni kalendarzowy, powstaje pytanie, bo nie jest to określone w prawie, w ustawie o samorządzie jako koniec kadencji literalnie. I powstaje pytanie, czy oświadczenie majątkowe dwa, czy oświadczenie majątkowe jedno. Ja osobiście stoję na stanowisku, przychylam się do tego, co powiedział pan prezes, że to, co pan radny też podkreślił, musimy się kierować zasadami logiki. Jeżeli nie ma określonego konkretnego przepisu, to musimy stosować logikę i wykładnie tego, co jest dla nas dostępne. Ale tak jak powiedziałem, żeby te wszystkie wątpliwości rozwiać, mam spotkanie 16., na którym ten temat będzie omawiany. Jeżeli cokolwiek nowego się pojawi, natychmiast państwu przekażę informację, żebyśmy to wszystko zgodnie z prawem
i z terminami dopełnili. I to tyle. Panie burmistrzu, proszę.

Burmistrz Helu: To ja dziękuję.

9. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący rady: Jeżeli nie mamy więcej odpowiedzi, to w takim razie przekazuję panu burmistrzowi głos. Sprawozdanie burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym. Proszę, panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Sprowadzanie z działalności burmistrza w okresie międzysesyjnym. Punkt pierwszy. Prowadził nadzór nad realizacją inwestycji miejskiej, w szczególności budowy mieszkań przy ulicy komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, gdzie spotkał się z właścicielami firmy wykonującej pracę, z którymi rozmawiał na temat harmonogramu realizacji inwestycji. Punkt drugi odbył kolejne spotkanie z projektantami projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Portu Morskiego i terenów przyległych, z którymi omówił kolejną wersję projektu planu. Punkt trzeci. Prowadził działania związane z powołaniem nowego składu Miejskiej Komisji Urbanistycznej. Czwarte. Spotkał się z dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego. Punkt piąty. Spotkał się z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej w Pucku, w którym rozmawiał na temat wspólnych działań w celu zagospodarowania terenu przed budynkiem Leśnej 6a jako terenu pod miejsce parkingowe i tego terenu przyległego, który też ma służyć jako miejsca parkingowe i drogi dojazdowej do tego terenu. Punkt szósty. Prowadził działania związane z organizacją zajęć dla dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych. I tu jeszcze chciałbym tylko jedną rzecz dodać. Jest to chyba już powinno być zmienione przynajmniej na plakatach i informacjach, które przekazuje pełnomocnik burmistrza do spraw sportu, że jest organizowany wyjazd na lodowiska do Władysławowa. W pierwszej wersji było, że miasto pokryje koszty przejazdu, czyli dojazd i powrót pociągiem pod opieką opiekunów, a za wejście na lodowisko i wypożyczenie łyżew, jeżeli ktoś nie ma swoich, ponosi koszt uczestnik tego wyjazdu. Ponieważ zainteresowanie jest niewielkie. Nie wiem dlaczego. Hala przygotowana, instruktorzy czekają, szkoła przygotowana, nauczyciele czekają, a jednak nasze dzieci chyba ferie spędzają, albo wyjeżdżają, albo spędzają może przed telewizorem, czy przed komputerem. Proszę Państwa, to jest jedyny taki wyjazd, to jest w sobotę, najbliższą, 3 stycznia. Miasto pokrywa, proszę, 3 lutego. Miasto pokryje wszystkie koszty, a więc i dojazd, i wejście na lodowisko, i wypożyczenie łyżew. To nie są duże pieniądze, a przy tak małym zainteresowaniu to naprawdę, ale może to chociaż zachęci tych i pojadą ci, których ewentualnie nie stać na pokrycie takich kosztów. Także warto się zgłaszać do pana Norberta Górskiego, tam jest numer telefonu i skorzysta z takiego wyjazdu. Punkt siódmy. Zlecił wykonanie wycinki i pielęgnacji drzew na terenie miasta. To było wykonane na prośbę mieszkańców, a ta wycinka była zgodna z decyzją wydaną przez Starostę Puckiego. Zwrócił się do PKP z wnioskiem o udostępnienie części miejsc parkingowych przy nowo odrestaurowanym dworcu dla meleksów. Tam jeszcze są procedury przejmowania tych nieruchomości, przekazywania i odbiorów. Jak tylko to się zakończy PKP też jest zainteresowane, żeby z miastem podpisać umowę na korzystanie miejsc dla meleksów, a potem my już z meleksami podpiszemy drugą umowę. I chciałbym jeszcze dodać, bo wyleciało mi to, ja myślę, że to ważne, ponieważ trwają ferie 29 stycznia Miejska Hala Sportowa jest nieodpłatna. Mówiłem to już na naszej telekonferencji w piątek. Dla osób, które do tej pory korzystały z ulgi, a więc wszystkie osoby poniżej 18 roku życia, czyli wszyscy uczniowie od maluszków, przedszkolaczków do 18 roku życia. Osoby poniżej 24 roku życia w przypadku udokumentowanej kontynuacji nauki dziennej w szkole średniej lub szkole wyższej, czyli trzeba będzie się okazać legitymacją, też dokumentem potwierdzającym, że się jest studentem. Jak również osoby niepełnosprawne powyżej 18 roku życia, które udokumentują to orzeczeniem o niepełnosprawności. Proszę Państwa, nie ma już żadnych barier, żeby korzystać z tej hali, żeby po południu ta hala naprawdę... Są sekcje, są konkurencje, gdzie sam jestem świadkiem, ponieważ uczęszczam na hale, szczególnie jeżeli chodzi o koszykówkę, siatkówkę, to działa, ale są inne sporty, które inne dyscypliny, które jak na razie nie jest za duże zainteresowanie. Ma ruszyć program też dla rodziców z dziećmi. Nawet jeżeli ktoś ma dwójkę, trójkę dzieci, dzieci wchodzą nieodpłatnie, tylko płaci rodzic czy też opiekun. Warto korzystać. No i to, co już wspomniałem, 26 stycznia była po rocznej przerwie wznowiliśmy nasze spotkania z mieszkańcami w ramach telekonferencji, tele spotkań. i zapowiedziałem, że to będzie kontynuowane już docelowo, a więc raz w miesiącu, w każdy ostatni piątek miesiąca. Warto słuchać, bo tam przekazujemy najważniejsze informacje z tego, co się dzieje w naszym mieście. Oczywiście zachęcam też do przystąpienia do programu powiadamiania SMS-ami. To jest ważne, ponieważ są wydarzenia, o których w krótkim SMS-ie wysyłamy powiadomienia dla mieszkańców. Ci, którzy są już w tym programie, otrzymują od razu informację, czy to o jakichś zagrożeniach związanych z pogodą, ale też o fajnych rzeczach, że jest jakaś impreza, jakieś spotkanie, coś ważnego, czyli warto się do tego programu zapisać. I ostatni punkt, przygotowywał materiały na dzisiejszą sesję. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. proszę bardzo, pan radny Nowakowski.

Radny Nowakowski: Szanowny panie burmistrzu, prosiłbym o rozwinięcie punktu piątego. Spotkał się z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej w Pucku w odniesieniu do zagospodarowania terenu przed budynkiem Leśna 6a. Mieszkańcy często pytają o ten temat, dlatego proszę o rozwinięcie. Dziękuję.

Burmistrz Helu: Szanowni radni, temat tego terenu, który w naszych planach jest do zagospodarowania, do przeznaczenia go na miejsca parkingowe, no już kilka lat trwa. Oczywiście, kiedy już byliśmy na etapie projektowania, kompletowania dokumentów, żeby wystąpić o pozwolenie na budowę pojawiły się protesty osób niekoniecznie mieszkających, czy to przy ulicy Leśnej 6, czy też ulicy Bałtyckiej. No i to spowodowało, że takiego pozwolenia do dnia dzisiejszego nie mamy. Trzeba było zweryfikować te plany i żeby ten teren zagospodarować, bo trzeba go zagospodarować, no bo on jest nieestetyczny dzisiaj. Kto silniejszy ten, może nie, może nie ktoś silniejszy. Są tacy, którzy co sprytniejszy, stawia swoje samochody 2, 3, to nieraz samochody o dużych gabarytach, a trzeba to w jakiś sposób uporządkować i zapewnić przede wszystkim mieszkańcom Leśnej 6a, ponieważ oni długo walczyli, żeby ta klatka jako jedyna w tym bloku Leśna 6 jest klatką spółdzielni. Prezes doprowadził do tego, że mógł zaproponować wykup tych mieszkań, a więc uporządkował sprawy własnościowe, jeżeli chodzi o teren przyległy do tej klatki. Tam praktycznie nie ma, oni jako jedyni nie mają miejsc parkingowych, ale też gmina traci jakby na całym tym obszarze. Dlatego zweryfikowaliśmy ten nasz projekt. Będzie mniej miejsc parkingowych, za to powstaną ławeczki, klomby, czyli taka przestrzeń estetyczna do wypoczynku, a w umowie z prezesem spółdzielni zawrzemy deklarację, że część terenu udostępniamy na potrzeby spółdzielni i on musi wykonać nakłady. A pozostała część miasto będzie realizowało we własnym zakresie. Myślę, że to się w tym roku już powinno definitywnie zakończyć i ten temat zniknąć. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Salski, proszę.

Radny Salski: Ja mam sprawę punktu siódmego. Chodzi mi o to, że przy ulicy Przybyszewskiego została zrobiona pielęgnacja drzew, a czy to dotyczy też wycinki tego terenu, które należały [niezrozumiałe] I jeszcze jedno pytanie. Przy dworcu ten klomb, gdzie drzewko zostało wycięte, to jest miasta, czy PKP? Niedokończona jest sprawa.

Przewodniczący rady: Tam się przewróciło drzewo.

Burmistrz Helu: Panie radny Salski, pan drąży ten temat podcięcia tych drzew, gałęzi przy ulicy Przybyszewskiego. Zostało to, co było we wniosku pana i mieszkańców wykonane. Została nam jeszcze część do wykonania, ale podnośnik uległ awarii. Będzie to wykonane, w tej drugiej części. Tam nie ma żadnej wycinki, ponieważ nie ma żadnego postanowienia ani decyzji na wycinkę. Jedno drzewo, które jest pochylone i które w jakiś sposób zagraża, zostanie przycięte, konary, góra tego drzewa, ale to nie podlega jakby pod wycinkę. O tą druga rzecz, którą pan się pytał, to teren PKP i to drzewo się przewróciło.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pani radna Wójcik, proszę.

Radna Wójcik: Proszę o rozwinięcie punktu czwartego, czyli spotkania z dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego.

Burmistrz Helu: Co mogę powiedzieć? Sympatyczne spotkanie było. Pan dyrektor z wyprzedzeniem poprosił o takie spotkanie. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miasta. Pan dyrektor wyraził dużo ciepłych słów, powiedział o funkcjonowaniu naszego muzeum, o pracy pracowników i kierownika tego muzeum. Także mimo, że gdzieś tam zachodzą jakieś zmiany, pan dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku nie planuje tu żadnych rewolucji ani zmian, jeżeli chodzi o nasze muzeum. Rozmawialiśmy też o współpracy najbliższej i tej w następnych latach, o ewentualnych i wystawach, które byśmy mogli realizować nie tylko w samym muzeum, ale również Urzędzie Miasta czy też w Zespole Szkół. I też jest taki pomysł, aby właśnie rozpocząć też współpracę z naszym Zespołem Szkół Ogólnokształcących. w jakimś tam czasie dojdzie do spotkania z dyrekcją szkoły, aby też prowadzić jakieś zajęcia natury historycznej i takie, no takie, powiedzmy, nietypowe lekcje z historii, ale historii na żywo ze specjalistami, którzy przyjadą z Gdańska, no i też nie tylko, by to dotyczyło naszego muzeum, ale również innych muzeów, które podległe są Muzeum Narodowemu w Gdańsku. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pani radna Budzisz, proszę.

Radna Budzisz: Proszę o rozwinięcie punktu drugiego.

Burmistrz Helu: Proszę państwa, może coś pan Pałkowski niech powie też.

Zastępca burmistrza Helu: Proszę Państwa, na poprzedniej sesji również informowaliśmy
o tym, to jest taka normalna w tej chwili część związana z opracowaniem projektu miejscowego planu, gdzie rozmawiamy z projektantami, oglądamy kolejne wersje, wprowadzamy do nich, tak nam się wydaje, słuszne poprawki. Dostajemy za chwileczkę poprawioną wersję, znowuż tam coś jest, pracujemy po prostu nad tym. I tak jak to na poprzedniej sesji już powiedzieliśmy, kiedy ta wersja już będzie przez nas, będziemy przekonani, Pan burmistrz już będzie przekonany do tego, że to już jest ta wersja, którą powinniśmy się podzielić z szerszym ogółem, na pewno Państwu również to zaprezentujemy. Natomiast teraz po prostu pracujemy nad tym. To nie jest prosta sprawa, ponieważ, sami Państwo wiecie, z jak wrażliwym obszarem mamy tutaj do czynienia. Gdzieś tam ciągle jakieś się nasuwają nowe pomysły, nowe jak gdyby mamy wątpliwości do tego co już zostało zapisane. Poprawiamy to. Czekamy w tej chwili na tą wersję po tym spotkaniu, które się odbyło w ubiegłym tygodniu poprawioną. Dostaniemy, zobaczymy czy to już jest to o co nam chodziło. Jeżeli tak rozpoczniemy procedury dalej.

Przewodniczący rady: Dziękuję. pan radny Nowakowski proszę.

Burmistrz Helu: Panie burmistrzu, tak pokrótce poprzedzając procedowanie uchwały związanej z budowanymi lokalami komunalnymi po części, prosiłbym o rozwinięcie punktu pierwszego. Pokrótce, czy są jakieś bolączki i jak wygląda harmonogram na chwilę obecną w kwestii budowy mieszkań komunalnych? Dziękuję.

Burmistrz Helu: Jeżeli chodzi o gminę Hel nie ma żadnych problemów ani bolączek. My jesteśmy przygotowani i realizujemy tę inwestycję. Mamy zabezpieczone środki, które otrzymaliśmy z Banku Gospodarstwa Krajowego i z naszego budżetu, i oczekujemy, aby tylko firma, która wykonuje to zadanie wykonywała kolejne etapy, dokonane były odbiory, protokoły odbiorów, jeżeli tak to są, składane są wnioski o płatność. My je realizujemy od początku, czyli z naszej strony robimy wszystko, żeby żadnych opóźnień nie było. Ale jak na każdej inwestycji, to nie jest mała inwestycja i zawsze przy wszystkich, przeważnie dużych inwestycjach, jakieś potknięcia są. W tej chwili czekamy, inwestor chyba do końca tego tygodnia jest zobowiązany i się sam zadeklarował, że zgłosi wniosek o przesunięcie zakończenia terminu ze względu na warunki obiektywne, czyli nie będzie to już COVID, bo COVID to kiedyś był, prawda? Ale były przymrozki i mrozy i inne jakieś, ale żeby taki wniosek mógł być złożony, on musi być szczegółowo udokumentowany. To nie może być, że ktoś napisze, że był deszcz i on dlatego czegoś nie wykonywał. To muszą być pomiary i wydruki wykonane ze stacji meteorologicznych i tak dalej. Jeżeli będzie wniosek zasadny, wtedy będziemy podejmowali decyzję w ramach arbitrażu, czyli negocjacji. Ja stoję na stanowisku, że warto najpierw negocjować, aby tylko gmina nie podniosła żadnego uszczerbku i straciła, ponieważ ta firma również ma prawo i zresztą to złożyła, ubiegać się o zwiększenie wartości tej inwestycji w ramach uchwalonego wcześniej przez parlament w zeszłym roku. W zeszłym roku? że wykonawcy mogą różnego rodzaju zamówień ubiegać się o wzrost 10% wartości danej inwestycji ze względu właśnie na COVID, na inne, no i inflację przede wszystkim, czyli wzrost materiałów, wzrost kosztów pracy. Czekamy na to wystąpienie, jesteśmy w trakcie, będziemy podejmowali decyzje, prowadzili mediację przy udziale też naszego pana mecenasa. Musimy zagwarantować, żeby inwestycja została jak najszybciej zakończona, ale żeby gmina nie poniosła jakichś dodatkowych wydatków. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. pan radny Żuławski, proszę.

Radny Żuławski: W nawiązaniu do pytania  [niezrozumiałe] Mam takie pytanie. Czy przed oddaniem, czy do momentu oddania tej inwestycji, tej nowej budowy, będzie zrealizowany tam chodnik z lewej strony? Tam ta ulica jest taka jakaś w tej chwili nieokreślona. I czy to będzie w jakiś sposób uporządkowane? Mam na myśli chodnik, wyznaczenie [niezrozumiałe] dziękuję

Burmistrz Helu: Proszę Państwa wiem, że jeżeli się realizuje jakąś inwestycję w mieście w danym odcinku i ona już widać, że się realizuje albo dobiega końca, no to wtedy przeważnie są pytania, a co tam dalej będzie? Proszę Państwa projekt obejmuje budowę dwóch budynków wraz z przyległym terenem. Raz zagospodarowaniem terenu przynależnego do tych budynków, czyli plac zabaw, parkingi, dojazdy, drogi dojazdowe, plac zabaw i co jeszcze dla dorosłych, fitness, czyli też taki plac rekreacyjny. Nie obejmuje to drogi, chodnika. To będzie musiało być zrealizowane, bo to jest logiczne na tym całym odcinku od skrzyżowania. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Nie widzę więcej zgłoszeń.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

10. Sprawozdanie burmistrza z wykonania uchwał rady.

Przewodniczący rady: Proszę Państwa, otrzymaliście Państwo sprawozdanie burmistrza Helu z realizacji uchwały Rady Miasta za okres od 20 grudnia 2023 roku. Czy ktoś z Państwa chciałby w tej sprawie zabrać głos? Nie widzę. Przed nami Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwały lub zajęcia stanowiska w sprawie. Przed nami cały blok. W takim razie żeby potem nie przerywać, ogłaszam przerwę do godz. 10:05.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

11. Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcie stanowiska w sprawie:

a) projekt uchwały nr 1/2024 w sprawie zmiany uchwały dot. określenia zasad wydzierżawiania lub wynajmowania nieruchomościami na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata,

b) projekt uchwały nr 2/2024 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2024 rok,

c) projekt uchwały nr 3/2024 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu,

d) projekt uchwały nr 4/2024 w sprawie w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego w celu udzielenia pomocy w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028,

e) projekt uchwały nr 5/2024 w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w postaci posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028,

f) projekt uchwały nr 6/2024 w sprawie zasad wynajmowania lokali i pomieszczeń wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Miejskiej Hel,

g) projekt uchwały nr 7/2024 w sprawie zmiany uchwały Nr IV/24/15 Rady Miasta Helu z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

h) projekt uchwały nr 8/2024 w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Przewodniczący rady: Proszę Państwa przechodzimy do punktu jedenastego Rozpatrzenie projektów i podjęcie uchwał lub zajęcia stanowiska w sprawie. Pierwszym jest projekt uchwały nr 1/2024 w sprawie zmiany uchwały dotyczącej określania zasad wydzierżawiania lub wynajmowania nieruchomościami, na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata. Projekty uchwał były omawiane na wspólnym posiedzeniu komisji. Czy ktoś z Państwa w tej sprawie chciałby zabrać głos? Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział piętnastu radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę numer LIII/404/24.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIII/404/24 Rady Miasta Helu z dnia 31 stycznia 2024 w sprawie zmiany uchwały dot. określenia zasad wydzierżawiania lub wynajmowania nieruchomościami na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata.

Przewodniczący rady: Kolejny projekt uchwały to projekt uchwały numer 2/2024 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na dwa tysiące dwudziesty czwarty rok ktoś z państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę, w takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system
i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych. Wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę numer LIII/405/24.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIII/405/24 Rady Miasta Helu z dnia 31 stycznia 2024 w sprawie zmian w budżecie miasta Helu na 2024 rok.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 3/2024, dotyczy zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu. Proszę bardzo, czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Nie widzę. W takim razie uruchamiam system do głosowania i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych. Wszyscy byli 'za', nikt, się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr LIII/406/24.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIII/406/24 Rady Miasta Helu z dnia 31 stycznia 2024 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.

Przewodniczący rady: Projekt uchwały nr 4/2024, dotyczy podwyższenia kryterium dochodowego w celu udzielenia pomocy w ramach wieloletniego rządowego programu Posiłek w szkole i w domu na lata 2024-2028. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Pan burmistrz, proszę.

Burmistrz Helu: Panie przewodniczący, to jest nieduża zmiana, jeżeli chodzi o poprzedni projekt uchwały, o poprzednią uchwałę, ale znacząca. Także ja bym prosił Panią kierownik Miejskiego Środka Pomocy Społecznej o jeszcze kilka zdań na ten temat.

Kierownik MOPS w Helu: Panie Przewodniczący. Tak, słuchać mnie? Panie Przewodniczący, Szanowni Radni, na komisjach przedstawiałam projekt uchwały w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego w celu udzielenia pomocy w ramach wieloletniego rządowego programu posiłek w szkole i w domu na lata 2024-2028 . Podjęcie tej uchwały pozwoli nam zrealizować rządowy program Posiłek w szkole i w domu, który został uchwalony uchwałą numer 149 Rady Ministrów w 2023 roku. Z tego programu i wsparcia będą mogły korzystać osoby i rodziny, których dochód nie przekroczy kwoty 1200 zł dla osoby w rodzinie. I to jest właśnie ta kwota, która jest określona tutaj w uchwale jako 200% kryterium dochodowego. W przypadku osoby samotnie gospodarującej mówimy o kwocie 1552 zł. To też jest właśnie 200% kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej. Chciałabym szanowni radni nadmienić, że jest to jakby kontynuacja wcześniejszych tych programów osłonowych, które Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje na rzecz osób, które znalazły się w ciężkiej sytuacji życiowej z tytułu ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, czy też niepełnosprawności i też w przypadkach bezwzględności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych. Ta pomoc jest nakierowana na te rodziny i na te grupy, które przed chwilą Państwu wymieniłam, w postaci jednego gorącego posiłku dziennie, który zabezpieczony jest przez naszą tutaj stołówkę szkolną, jak również i w postaci zasiłku celowego pieniężnego. Podjęcie tej uchwały, jak już wspomniałam, pozwoli nam zrealizować i wejść w ten program rządowy. Program ten rządowy, proszę Państwa, aby go otrzymać jest jeden z takich warunków, że musimy spełniać te przesłanki między innymi przez podjęcie tej uchwały. A co za tym idzie, gmina otrzyma wtedy dotację w wysokości 60% kosztów realizacji zadań z tego programu na dofinansowanie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos, zadać pytanie? Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. w głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę nr LIII/407/24.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIII/407/24 Rady Miasta Helu z dnia 31 stycznia 2024 w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego w celu udzielenia pomocy w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały numer 5/2024 w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w postaci posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem Posiłek w szkole i w domu na lata 2024-2028. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos? Pani kierownik?

Kierownik MOPS w Helu: Mogę pokrótce wytłumaczyć Państwu raz jeszcze. Było przedstawiane szczegółowo, bo ten projekt uchwały jest nierozłączny, jeżeli chodzi o tą teraz, którą żeście Państwo podjęli, tak?

Przewodniczący rady: Jasne, rozumiem. Czy radni mają ochotę zadać pytania jeszcze? Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał', nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę numer LIII/ 408/24.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIII/408/24 Rady Miasta Helu z dnia 31 stycznia 2024 w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w postaci posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028.

Kierownik MOPS w Helu: Czy ja mogę jeszcze panie przewodniczący jedno zdanie dodać?

Przewodniczący rady: Proszę bardzo.

Kierownik MOPS w Helu: Chciałabym tylko Państwu powiedzieć, że w ubiegłym roku z tego programu posiłek w domu i w szkole skorzystało 60 osób i w tym 31 osób były objęte posiłkiem ciepłym, a 37 osób objęliśmy zasiłkiem pieniężnym. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Przechodzimy do projektu uchwały numer 6/2024 w sprawie zasad wynajmowania lokali i pomieszczeń wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu gminy miejskiej Hel.

Burmistrz Helu: Proszę panie burmistrzu. Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, na początku bym chciał wnieść o małą poprawkę do projektu uchwały. Poprawkę jeżeli chodzi o załącznik numer 3 do regulaminu. Załącznik numer 3 do regulaminu, punkt 15 i też w załączniku numer 4, to też jest w tej tabeli punkt 15. Chodzi o ten załącznik, który mówi o punktacji jaką komisja będzie stosowała przy rozpracowaniu wniosków na przydział mieszkania z komunalnych zasobów gminnych. Mówimy tu o nowo budowanych mieszkaniach. Ten punkt piętnasty mówi w ten sposób, że wniosek złożony kompletnie wraz z załącznikami nie wymagający uzupełnienia i za to można otrzymać dwa punkty. Proszę Państwa, po różnych rozmowach, dyskusjach zgłoszonych chyba na komisji wcześniejszej, mówił też o tym przewodniczący rady, że nie można kogoś karać, za to, że zrobił coś poprawnie. Bo jeżeli ktoś, dany obywatel, dana rodzina, przedstawiciel tej rodziny, osoba składająca wniosek, złoży go i w regulaminie jest ustanowione, że komisja, jeżeli ten wniosek podlega uzupełnieniu, to komisja go wzywa do uzupełnienia tego wniosku. Wyznaczając termin 7 dni. I jeżeli w ciągu tych 7 dni dana osoba, wnioskodawca, uzupełni prawidłowo ten wniosek i go złoży, czyli dopiero wtedy będzie zachowana jakby procedura złożenia tego wniosku. Ale on już tych dwóch punktów nie dostanie, mimo że zrobił wszystko, co prawo od niego wymaga. Wyobrażam sobie sytuację, że wnioskodawcy będą, nie wiem, próbowali uzyskać informację, ale od kogo? No od członków komisji na pewno nie, bo członkowie komisji będą podlegali rygorom odpowiedzialności za to, co będą wykonywać. Od urzędników, czy on ma wniosek kompletny, czy też nie, czy tego mu brakuje, czy też nie. No nie może być takiej sytuacji, każdy odpowiada samodzielnie, każdy musi ten wniosek przygotować jak najlepiej, ale z możliwością, że okaże się, że musi go uzupełnić, coś poprawić i w tym terminie 7 dni może to zrobić. Być może komuś się uda złożyć wniosek, że on nie będzie podlegał tej procedurze, że dodatkowe dostanie 7 dni, żeby go poprawić. Moje takie wewnętrzne przekonanie jest, że te dwa punkty nie powinny być przydzielane, bo jeżeli ktoś w terminie złoży wniosek, dostanie 7 dni na uzupełnienie, czyli termin cały czas jest zachowany, biegnie i złoży poprawiony wniosek, wniosek jest kompletny. Jeżeli go nie złoży, automatycznie przecież nie bierze udziału w rozpatrywaniu wniosków przez komisję. Nie wiem, jak państwo się do tego zapatrujecie. Myśmy o tym dyskutowali jeszcze po komisji. Takie jest moje przemyślenie, jeżeli państwo uważacie, że jednak powinno to zostać, no to zostanie, ale to poddaję jakby jeszcze pod dyskusję, czy jest te dwa punkty zasadne. One nie wykluczą nikogo, nie preferuje jakby nikogo, ale powoduje, ktoś kto złożył wniosek i się okaże, że coś trzeba poprawić, już tych dwóch punktów nie może otrzymać, mimo że poprawi go w terminie, bo dostanie na uzupełnienie te 7dni prawda? A potem jeszcze, jak już Państwo przegłosujecie, czy to moją poprawkę do tego projektu uchwały związana z tym załącznikiem, to jeszcze potem parę słów bym chciał powiedzieć. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Zanim oddam Państwu głos, panie burmistrzu, chciałbym jeszcze tutaj uporządkować. Mówimy o załączniku nr 3 i punkcie 15 tego załącznika, tak? I proszę jeszcze, bo drugi punkt jeszcze pan tu wymienił. Jasne, tylko tutaj... Aha, w sensie, że jedno wynika z drugiego, dobrze. Bo ja zrozumiałem punkt 14, dlatego nie potrafiłem tego zlokalizować. 15, tak, ale ja zrozumiałem 14, stąd to moje pytanie. Według mnie, zresztą sam zgłaszałem taką uwagę, jest ten wniosek jak najbardziej zasadny, ale proszę bardzo, oddaję Państwu głos. Czy ktoś z Państwa chciałby wyrazić opinię? Ja tylko w międzyczasie, jak pan burmistrz to omawiał, sprawdziłem jeszcze dosyć szybko regulamin, który jest załączony, oczywiście treść merytoryczno pisemna. Wykreślenie tego punktu 15 nie wymaga zmiany treści samego regulaminu, ponieważ odwołania są do załącznika, a regulamin nie określa tego warunku punktacji, o którym mówi pan burmistrz. Proszę bardzo. Pan radny Dzikowski, proszę.

Radny Dzikowski: Uważam za zasadne, ponieważ i tak jest bardzo dużo tutaj wniosków, tych różnych dokumentów do złożenia i prawdopodobnie nikomu się nie uda tego zrobić od razu prawidłowo. Także za to nie można karać.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pani radna Janiak, proszę.

Radna Janiak: Tego samego zdania jestem co radny Andrzej, także wydaje mi się, że należałoby wykreślić ten numer 15, punkt 15 z regulaminu. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Pani radna Wójcik, proszę.

Radna Wójcik: Proponuję przegłosować tą poprawkę.

Przewodniczący rady: Tak, oczywiście, czekam tylko na państwa opinie. Nie widzę więcej zgłoszeń. W takim razie kto z panów radnych jest za przyjęciem poprawki wniesione przez pana burmistrza, czyli wykreślenia załącznika nr 3 regulaminu punktu 15 oraz załącznika nr 4 również punktu 15 projektu uchwały dotyczącej zasad wynajmowania lokali i pomieszczeń wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy miejskiej Hel . Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję. Jednogłośnie, wykreślamy te punkty w takim razie. Zanim przejdziemy do głosowania, proszę bardzo panie burmistrzu, pan chciał jeszcze głos w tej sprawie.

Zastępca burmistrza Helu: Jeszcze proszę państwa jedna rzecz, tylko taka porządkująca, bo o tym mówiliśmy na posiedzeniu komisji, że zmianie w stosunku do tego projektu, który macie państwo przed sobą również ulegnie paragraf trzeci tego regulaminu, czyli załącznika do uchwały. I ja tą wersję prawidłową chciałbym teraz tylko Państwu przeczytać, za chwileczkę Panu Przewodniczącemu przekażę. To tylko w tym jednym miejscu jeszcze będzie zmiana. I paragraf trzeci regulaminu wynajmowania tych nowo budowanych lokali mieszkalnych będzie brzmiał w ten sposób: 'O przyznanie lokali mieszkalnych mogą ubiegać się mieszkańcy gminy prowadzący jednoosobowe lub wieloosobowe gospodarstwa domowe, w szczególności małżeństwa z dziećmi i osoby wychowujące dzieci, nie mające zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych lub mające trudne warunki mieszkaniowe, jak również posiadające tytuł prawny do zajmowania lokalu w mieszkaniowym zasobie gminy miejskiej Hel z tak zwanych starych zasobów i przekażą do dyspozycji miasta dotychczas zajmowany lokal w stanie wynikającym z normalnego zużycia .' To jest poprawka, która wynika gdyby z uwagi zgłoszonej jeszcze przez Urząd Wojewódzki w Gdańsku, bo ten projekt, tak jak Państwu mówiłem, został przesłany do takiej konsultacji jeszcze przed uchwaleniem i tam jeszcze ta jedna uwaga padła, żeby z tego właśnie paragrafu trzeciego usunąć to, co musieliśmy usunąć też wcześniej, czyli ten okres zamieszkiwania pięcioletni i nieposiadanie innych lokali mieszkalnych w Helu czy w miejscowości pobliskiej. dziękuję.

Przewodniczący rady Dziękuję. pan burmistrz jeszcze chciał coś powiedzieć?

Burmistrz Helu: Proszę Państwa, nigdy za dużo, jeżeli chodzi o ten projekt uchwały, ponieważ to dotyczy szczególnie naszej gminy, no bo zbliża się pomału czas, kiedy te nowo budowane mieszkania będą komunalne, przydzielane. Ja myślę, że powołana przeze mnie komisja rozpocznie pracę, ukonstytuuje się w marcu, pewnie, nie, przepraszam, nie w marcu, bo ja mówiłem, że komisję powoła burmistrz, czyli cofam, że przeze mnie powoła burmistrz, po wyborach, kiedy będzie już powołana nowa Rada. Ponieważ w skład tej komisji będzie wchodziło dwóch członków Rady Miasta Helu. Więc niefortunne by było, gdyby obecna Rada powołała dwóch członków, a się okazało, że oni już w nowej kadencji nie będą, bo trzeba było robić zmiany. I mówiliśmy o tym na naszej telekonferencji, też na tym spotkaniu, co się zmieniło, bo to warto podkreślić, w projekcie obecnej uchwały, a więc sprawę konsultowaliśmy, bo to, że dostaliśmy od służby wojewody zastrzeżenia, wskazania, jakie zapisy należy wykreślić lub też wprowadzić do projektu uchwały, to przed tym, przed dzisiejszą sesją przez 2-3 tygodnie była konsultacja z biurem prawnym wojewody, żeby już znowu nie zrobić jakiejś historii, która będzie przesuwała opublikowanie i wejście w życie tej uchwały. Mam nadzieję, że zostało już wszystko przeprocedowane. Pan Pałkowski był na gorącej linii z panią, która opiniuje pod względem prawnym. Bo dlaczego my mieliśmy kłopot? No bo przecież nie jest to tajemnicą, mówiliśmy też na naszych spotkaniach, że wzorowaliśmy się na uchwale, która jest już opublikowana, weszła w życie, uchwale miasta Sopot. Ona była w zeszłym roku podjęta. No okazało się, że kto inny oceniał tamtą uchwałę, kto inny naszą. I kiedy w biurze prawnym zaczęto procedować i przeglądać nasz projekt uchwały, służby się zorientowały, że praktycznie jest ona tożsama z uchwałą sopocką, no i okazało się, że osoba, która kontrolowała tamtą uchwałę przeoczyła te rzeczy, które my musimy poprawić, ale Sopot też będzie musiał to poprawić. Już te służby wojewody zwróciły się o to do Sopotu, że też takie poprawki mają wnieść. Czyli ja tylko króciutko. Nie może być wymogu, że ktoś zamieszkuje 5 lat, minimum 5 lat, żeby ubiegać się o mieszkanie. Może zamieszkiwać, być mieszkańcem Helu, bo warunek podstawowy to mieszkaniec Helu może się ubiegać o mieszkanie komunalne. Ale nie ma ograniczeń, że on, że to może być powyżej 5 lat. My to tak wpisaliśmy. Zresztą Sopot też. Czyli takiego wymogu już nie ma. Oczywiście kryteria przydziału możemy zastosować w punktacji, jeżeli chodzi o okres zamieszkiwania, bycia mieszkańcem Helu. no i to u nas jest odzwierciedlone w tym załączniku. Nie może być ograniczenia, że ktoś ma własność, ponieważ k toś może mieć mieszkanie własnościowe, kawalerkę, a się okazuje, że tam na tej kawalerce mieszka pięć osób. Takie sytuacje też się mogą zdarzać, czyli ten lokal mieszkalny w żaden sposób nie spełnia standardów, jeżeli chodzi o zamieszkiwanie dla tej rodziny i też oni w takim przypadku na pewno mogą się ubiegać. Każdy się może ubiegać, mimo że posiada własność jakiegoś mieszkania, ale na koniec, kiedy komisja sprawdzi wnioski i dopuści tych, którzy się ubiegają, trafia to do burmistrza, który akceptuje to i następnie burmistrz ma prawo wezwać daną osobę, jeżeli ma jakieś informacje, wiadomości powzięte, że ona dysponuje jednak lokalem mieszkalnym do złożenia oświadczenia. Czy dysponuje, czy nie? W uchwale nie możemy zapisać, ale przed podpisanie umowy burmistrz ma takie prawo. No i jeżeli stwierdzi, że lokal mieszkalny, który dana osoba, wnioskodawca posiada i nadaje się jak najbardziej do zamieszkiwania przez niego, czy też rodzinę, może odmówić podpisania tej umowy. Dlatego też tym ostatecznym jakby rozstrzygnięciem będzie podpisanie umowy nie przez osobę wskazaną przez burmistrza, jak ja to mówiłem na hali, tylko przez burmistrza, ponieważ na nim spoczywa ta odpowiedzialność, Ja myślę, że takiej sytuacji nie będzie. Oświadczenie wiadomo trzeba złożyć pod rygorem odpowiedzialności. Także, że się posiada, czy też się nie posiada. Oczywiście to dotyczy tylko gminy Hel i sąsiedniej. Czyli ta własność dotyczy tego, czy ktoś posiada lokal mieszkalny w Helu, [niezrozumiałe] czyli gminy Jastarnia. Jeżeli ktoś ma w Krakowie, w Nowym Jorku, czy gdziekolwiek indziej, to może mieć. No i proszę Państwa, to co ja też mówiłem na naszym spotkaniu, co się okazało, że jest zapisane w ustawie ograniczenia i co, dla mnie jest niezrozumiałe. Czemu poprzednia władza w sierpniu ubiegłego roku Sejm uchwalił poprawkę do ustawy o samorządzie gminnym, wprowadził artykuł taki dziwny 24FA, gdzie praktycznie wykluczył, że radny, wójt, czyli wójt, burmistrz, prezydent, zastępca, wójta, radni, małżonkowie wójtów, zastępców wójtów, radnych, a także osoby pozostające we wspólnym pożyciu z wójtami, zastępcami wójtów, radnymi nie mogą zawierać umów na najmu lokali mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób gminy, no i punkt drugi nabywać tych lokali. No mnie to trochę zbulwersowało, ponieważ to może spowodować, że jakaś grupa bardzo... ludzi, którzy... by chcieli ubiegać się i mają prawo, by mieli prawo ubiegać się o mieszkania, też by byli super radnymi. Uważam, że te przepisy mogły zostać tylko w stosunku do wójta burmistrza, prezydenta i jego zastępcy. Zostało to rozszerzone, taki zakaz jest wprowadzony ustawowo, nie my go wprowadzamy. Ja tylko informuję, jakie jest takie szczególnie złe ograniczenie. No ale, ale jest. Proszę Państwa jeszcze na koniec tylko podam, proszę jeszcze nigdzie nie składać żadnych wniosków. Uchwała musi być opublikowana, wejść w życie, powołana komisja. Komisja określi termin składania wniosków. Da co najmniej, no dobrze, burmistrz określi termin składania wniosków, co najmniej miesiąc czasu. Będzie naprawdę dużo czasu, żeby to zrobić. My w marcu, bo pewnie wcześniej się nie uda, ale może na przełomie lutego marca, a najpóźniej w marcu jeszcze zrobimy jedno spotkanie na hali sportowej, gdzie pokażemy jaka jest ostateczna ta uchwała, jakie są zasady i pokażemy jakie załączniki będą wymagane do składania, a być może, że też zrobimy taką symulację jak taki wniosek wypełnić i jak go składać, Także na pewno nie będzie nic ukrywane, wręcz przeciwnie, bym chciał, żeby tych wniosków było jak najwięcej, żeby komisja miała co robić i żeby wszystkie mieszkania w pierwszym rozdaniu zostały przydzielone. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję za tak szerokie wyjaśnienia i dodatkowe informacje. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w sprawie projektu? Jeżeli nie, uruchamiam w takim razie system do głosowania. Proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż Rada podjęła uchwałę nr LIII/409/24.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIII/409/24 Rady Miasta Helu z dnia 31 stycznia 2024 w sprawie zasad wynajmowania lokali i pomieszczeń wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Hel.

Przewodniczący rady: Przechodzimy do projektu uchwały nr 7/2024 w sprawie zmiany uchwały nr IV/24/15 Rady Miasta Helu z dnia 29 stycznia 2015 roku o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy ktoś z Państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych. Wszyscy byli za, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Oświadczam, że rada podjęła uchwałę nr LIII/410/24.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIII/410/24 Rady Miasta Helu z dnia 31 stycznia 2024 w sprawie zmiany uchwały Nr IV/24/15 Rady Miasta Helu z dnia 29 stycznia 2015 r. o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Przewodniczący rady: Ostatnim projektem uchwały jest projekt uchwały nr 8/2024 w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków w ramach rządowego programu odbudowy zabytków. Projekt, który dzisiaj został wprowadzony do porządku obrad. Panie burmistrzu, czy chciałby w tej sprawie Pan jeszcze coś dodać? Bo część było już omówione. Proszę bardzo.

Zastępca burmistrza Helu: Tak, proszę Państwa, w grudniu dokładnie podejmowaliście Państwo uchwałę o dokładnie takim samym tytule i niestety w dniu 18 stycznia Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku orzekła nieważność tej uchwały. Jakie przyczyny były tej nieważności? Jedna z przyczyn to, mogę powiedzieć tak, to taki drobiazg, który moim zdaniem nie przeważył o tym, że została uchylona w całości, ale od tego zacznę, bo to jest prosta sprawa. W paragrafie szóstym, w ustępie drugim, jest jak gdyby mowa o tym, co się dzieje z wnioskiem złożonym o udzielenie dotacji, że wniosek podlega sprawdzeniu pod względem formalnym przez burmistrza Helu, wniosek niekompletny lub nieprawidłowo wypełniony może być uzupełniony w terminie i jest w tej chwili zapis 14 dni od daty otrzymania wezwania do uzupełnienia wniosku. A w poprzedniej wersji było 'Wniosek niekompletny lub nieprawidłowo wypełniony może być uzupełniony w terminie wskazanym przez burmistrza'. I tu Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku uznało, że ten zapis jest niezgodny z prawem, ponieważ Rada powinna precyzyjnie, jednoznacznie określić wszelkie zasady, a w tym taki termin do uzupełnienia wniosku, który skutkuje jego oczywiście przyjęciem czy bądź odrzuceniem jest dosyć istotny i to właśnie Rada powinna ustalić ten termin, a nie burmistrz jako jednoosobowo. W związku z czym ta poprawka i tutaj Państwo w tym zapisie wskazujecie, że jeżeli będzie potrzeba uzupełnienia wniosku, to jest to 14 dni, nie mniej, nie więcej. I tutaj już pan burmistrz tylko w piśmie ten termin wskaże. Jeżeli taka oczywiście będzie potrzeba. I druga rzecz, która została przez Regionalną Izbę wskazana i to ta istotniejsza, to jak gdyby zapisy dotyczące tego, że w przypadku uzyskania takiej dotacji przez podmiot, który jest jednocześnie przedsiębiorcą i prowadzi działalność gospodarczą, to jest to tak zwana pomoc de minimis. My w projekcie uchwały, tym który został podjęty w grudniu, nie mieliśmy tych zapisów, a to wynika z tego, że jak gdyby my wiemy kto u nas jest tym beneficjentem już końcowym, kto nim przynajmniej będzie, ponieważ ta promesa z rządowego programu została już wskazana i to jest podmiot, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Ale ponieważ ta uchwała, którą podjęliście Państwo, ona dotyczy zasad ogólnych i zasad obowiązujących też w przyszłości, nie jest wykluczone, że kiedyś nie pojawi się przedsiębiorca, w związku z czym takie zapisy dotyczące pomocy de minimis powinny się znaleźć. I one znalazły się, i to jest cały paragraf siódmy dodany do tej uchwały. Tego nie było i cały paragraf siódmy został dodany. I to jest tylko część jak gdyby problemu, bo dodatkowo w związku z tym, że jest tutaj mowa właśnie o pomocy de minimis, to w związku z tym, z innych to przepisów wynika, taki projekt uchwały powinien zostać przesłany przed podjęciem do zaopiniowania do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ponieważ również jest tutaj mowa o działalności prowadzonej w sektorze rybołówstwa i akwakultury, czyli również osoby prowadzące działalność jako przedsiębiorcy, ale w tym zakresie również mogłyby się o taką dotację ubiegać, w związku z czym tutaj jeszcze inne przepisy wchodzą w grę i tu właściwym do oceny, czy one są zachowujące te przepisy, które Państwo uchwalicie, zachowują tą konkurencyjność w tym sektorze, jest właściwy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. I taki projekt po uzupełnieniu o te zapisy paragrafu 7 został skierowany do zaopiniowania właśnie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i do Ministra Rolnictwa. Minister Rolnictwa już w ubiegłym tygodniu nam odpowiedział, zgłosił jedną uwagę, którą też oczywiście uwzględniliśmy w paragrafie 7 ust. 1 punkt 3. Mieliśmy termin do 30 czerwca 2024 roku, kiedy maksymalnie w takim terminie ta pomoc może być udzielona a to powinno być do roku 2030 i to oczywiście wprowadzone zostało. Oraz w dniu wczorajszym dokładnie wpłynęła ta opinia od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i tutaj jak gdyby jedna istotna rzecz została wskazana, że rozporządzenie, na które powoływaliśmy się w tym jak gdyby projekcie, który został przesłany, rozporządzenie Komisji Europejskiej numer 1407, bo w takim, w tym projekcie, który został do zaopiniowania przekazany taki zapis jeszcze był. Ono obowiązywało tylko do końca ubiegłego roku i w tym roku jest już nowe rozporządzenie, to, które Państwo macie, czyli rozporządzenie Komisji numer 2023/28 31 z dnia 13 grudnia i ono obowiązuje w tej chwili i ono poprawnie powinno być właśnie wpisane jako ta podstawa udzielania tej pomocy de minimis dla przedsiębiorców. A ta dotacja, jeszcze raz przypomnę, na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty, w przypadku kiedy byłaby udzielona przedsiębiorcy stanowi właśnie pomoc de minimis. A te zasady mówią do jakiej wysokości ona może być, w ciągu jakiego okresu, maksymalnie ten limit może być wyczerpany, do tego się z tym wiążą dodatkowe procedury, ale to właśnie na ten temat jest cały ten paragraf siódmy. Tak jak powiedziałem, u nas praktycznie stosowany nie powinien być, ale ponieważ jest to uchwała ogólna o zasadach kierowana do szerokiego grona potencjalnych wnioskodawców, w związku z tym te zapisy powinny się znaleźć i takie zapisy zostały wprowadzone. I to, co najważniejsze, przeszły tą drogę opiniowania, zostały zgłoszone uwagi. Tutaj też istotne, ponieważ wprowadziliśmy te poprawki, ale tutaj wyraźnie też pan Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaznaczył, że jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę, iż przepisy ustawy o pomocy publicznej nie przewidują obowiązku ponownego wystąpienia do prezesa UOKiK z wnioskiem o zgłoszenie zastrzeżeń do projektu programu pomocowego, który był już przedmiotem takiej oceny. Oznacza to tym samym, że po uwzględnieniu zastrzeżeń przedstawionych przez prezesa UOKiK poprawionego projektu uchwały nie należy przesłać do UOKiK. Czyli wprowadziliśmy te wszystkie uwagi, w związku z czym traktujemy, że został zaopiniowany pozytywnie i nie ma żadnych przeszkód, żebyście Państwo go uchwalili w dniu dzisiejszym. Tu państwo macie przed sobą tylko i to, co dostarczyliśmy projekt uchwały, do niego jeszcze jest oczywiście załącznik, zgodnie z treścią wynika formularz wniosku, ale on nie uległ żadnej zmianie, w związku z czym nie kserowaliśmy w uchwale, która była do Państwa dostarczona w grudniu. Ten załącznik był dokładnie w tym samym brzmieniu, także to jest dokładnie tej samej treści załącznik, który zostanie do tej uchwały dołączony już do publikacji. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy są pytania do projektu? Nie widzę. Wyjaśnienia były dosyć szczegółowe. W takim razie przechodzimy do głosowania. Uruchamiam system i proszę o oddawanie głosów. Dziękuję. W głosowaniu wzięło udział 15 radnych, wszyscy byli 'za', nikt się nie 'wstrzymał' i nikt nie był 'przeciw'. Oświadczam, iż rada podjęła uchwałę numer LIII/ 411/24.

Rada Miasta w obecności 15 radnych – jednogłośnie, 15 głosami „za”, w głosowaniu imiennym podjęła Uchwałę nr LIII/411/24 Rady Miasta Helu z dnia 31 stycznia 2024 w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Przewodniczący rady: Ostatnim elementem tego punktu jest Apel w sprawie wprowadzenia programu dotacji do mini-turbin wiatrowych dla wspólnot mieszkaniowych, gospodarstw indywidualnych w mieście Hel jako projekt pilotażowy. Czy ktoś z Państwa chciałby teraz zabrać głos w tej sprawie, czy odczytać i wtedy Państwo ewentualnie wniesiecie swoje uwagi, poprawki, cokolwiek? I wtedy będziemy. Tak? Dobrze. 'My niżej podpisani samorządowcy miasta Helu jako reprezentanci interesów bezpieczeństwa naszych mieszkańców zwracamy się z apelem o wprowadzenie programu pilotażowego systemu dotacji dla mini turbin wiatrowych w ramach wspólnot mieszkaniowych oraz gospodarstw indywidualnych z myślą o zrównoważonym rozwoju energetycznym naszego miasta, regionu i kraju. Pragniemy podkreślić, że taka inicjatywa nie tylko przyczyni się do obniżenia kosztów produkcji i zużycia energii elektrycznej, redukcji emisji gazów cieplarnianych, lecz także przyspieszy transformację energetyczną, wzmacniającą pozycję Polski w kierunku zrównoważonego rozwoju. Podstawy prawne, na których opieramy nasz apel, to Ustawa o odnawialnych źródłach energii jako instrument regulujący, wspierający inwestycje w odnawialne źródła energii, Ustawa o efektywności energetycznej jako narzędzie wspierające oszczędność energii i promujące innowacyjne rozwiązania, program Polska Zielona Wyspa jako element dążenia do zrównoważonego i ekologicznego modelu rozwoju, program priorytetowy Czyste Powietrze jako środek wspierający inwestycje zmierzające do poprawy jakości powietrza, deklaracja polityki klimatycznej Unii Europejskiej jako element harmonizacji działań z unijnymi celami klimatycznymi. Wprowadzenie programu dotacji może przyczynić się do osiągnięcia wymiernych korzyści, takich jak oszczędności finansowe dla mieszkańców poprzez produkcję energii elektrycznej na poziomie lokalnym i indywidualnym, co zmniejszy koszty rachunków za prąd, zmniejszenia emisji CO2 przez zastąpienie konwencjonalnych źródeł energii bardziej ekologicznymi rozwiązaniami, rozwoju lokalnej przedsiębiorczości poprzez wsparcie lokalnych firm specjalizujących się w produkcji i montażu mini turbin wiatrowych, zwiększenia niezależności energetycznej dzięki dywersyfikacji źródeł energii, co stanowi ważny element bezpieczeństwa energetycznego, tworzenia nowych miejsc pracy przez rozwój sektora związanego z odnawialnymi źródłami energii, bezpieczeństwo istniejących sieci przesyłowych poprzez zastosowanie blokerów, co spowoduje produkcję energii na potrzeby własne. Program pilotażowy proponujemy zainicjować w mieście Hel ze względu na korzystne warunki wieczne w regionie nadmorskim. Hel cieszy się stabilnymi, sprzyjającymi wiatrami przez większość roku. Otoczony jest z trzech stron wodami Zatoki Puckiej i Bałtyku, co sprawia, że mini turbiny wiatrowe mogą być efektywne przez cały rok kalendarzowy. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań może spowodować produkcję i zużycie energii wyłącznie na potrzeby indywidualne, bez konieczności 'wpuszczania' energii do ogólnokrajowej sieci energetycznej oraz wykorzystanie wytwarzanej energii przez całą dobę. Aby zwiększyć dostępność systemów oraz obniżyć koszty urządzeń proponujemy zaproszenie startupów do współpracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Współpraca z sektorem prywatnym może przyczynić się do szybkiego rozwoju rynku mini turbin wiatrowych, co z kolei wpłynie na zwiększenie ich dostępności dla mieszkańców. Zwracamy się z prośbą o rozważenie naszego apelu mającego na celu stworzenie efektywnego i zrównoważonego systemu wspierania mini turbin wiatrowych dla wspólnot mieszkaniowych i gospodarstw indywidualnych.' Proszę bardzo, dyskutujmy. Tutaj są użyte sformułowania jak rozwój lokalnej przedsiębiorczości czy tworzenie nowych miejsc pracy. Oczywiście ktoś może pomyśleć, ale przecież my nie mamy takich firm. To nie znaczy, że nie mogą tu powstać. To nie znaczy, że my nie możemy być pierwsi na terenie których takie firmy powstaną i będą coś podobne projekty realizowały w naszym sąsiedztwie czy nawet potem dalej. Pan radny Dzikowski proszę.

Radny Dzikowski: Chciałbym zwrócić uwagę, że małe turbiny wiatrowe to jest do 30 kW, ale zasadniczo na domach, jeśli była mowa o tych 3 metrach maksymalnie, to się nie montuje większych niż 3 do 10 kW, ponieważ 10 kW mają troszkę wagi. Średnio to jest 3-5 kW, ale można je łączyć kaskadowo i rzeczywiście praktycznie całą dobę przy naszych warunkach one mogłyby się spełnić. Ja bardzo myślę o takim czymś i jestem dość bardzo zorientowany, tylko że to, co na folderach to nigdy się nie odzwierciedla do tego co rzeczywiście, a w sumie w Polsce są dwie firmy. Najbezpieczniejsze to są turbiny osi poziomej, przepraszam osi pionowej. One nie potrzebują się obracać do kierunku wiatru, także to jest przyszłość wydaje mi się.

Przewodniczący rady: Pan radny zgłaszał się, widziałem. Tak, proszę bardzo.

Radny Łazur: Ja mam wątpliwość, czy to nie zniszczy estetyki miasta, bo mi się wydaje, że turbiny stąd to świetna sprawa. Ja akurat mieszkałem w takiej miejscowości, gdzie takie były trzy turbiny i powiem wam szczerze, że na jednym końcu miejscowości było słychać, która turbina została włączana, bo... Włączana, przepraszam, bo... to jednak daje, znaczy nie wiem, czy te małe turbiny dają taki sam efekt, ale one mają to do siebie, że je jest daleko słychać i jeżeli na przykład u nas przeważnie, jak na przykład by taka turbina chodziła w nocy, a byłaby na przykład zamontowana na bloku. Może powinniśmy popytać mieszkańców, poprosić ich o opinię, bo wydaje mi się, że znaczy, my w tej chwili chcemy podjąć decyzję w bardzo wąskim gronie. A jednak taka opinia szersza mieszkańców byłaby bardziej pomocna i wtedy my byśmy mieli większą otwartość i większą pewność na wykorzystanie tego systemu. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Pan radny Nowakowski proszę.

Radny Nowakowski: W przypadku takich turbin osi pionowej mamy już taką turbinę, także można jak najbardziej zasięgnąć opinii mieszkańców. Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, że one nie są zbyt głośne, bo już taka istnieje w porcie, także widać ją nawet przechadzając się. Nie wydaje zbyt dużych odgłosów w porównaniu do wysokich turbin, które możemy zauważyć na farmach wiatrowych. To jest zupełnie coś innego. Nasuwa się tylko kolejne pytanie. Jeżeli mówimy w tym apelu o wykorzystaniu na własne potrzeby, nie wpuszczaniu energii wytworzonej w sieć, do tego dochodzi jeszcze system magazynowania energii, bo nie jesteśmy w stanie na bieżąco tego wykorzystać, bo wahania powiedzmy produkcji są różne ze względu na siłę wiatru i osprzęt, który jest zamontowany. Także będzie konieczność zamontowania banku magazynu energii przy takiej instalacji.

Przewodniczący rady: I zanim oddam głos panu radnemu, bo ja się zgubię, a notowałem sobie te wszystkie rzeczy i chciałbym tylko... Już panie radny, zaraz oddaję głos. Chciałbym zaznaczyć jedną rzecz. To, co ja państwu proponuję, to nie jest podjęcie decyzji na dzień dzisiejszy czy montażu jakichkolwiek turbin czy czegokolwiek na istniejących budynkach. To jest po prostu apel do ministerstwa o to, żeby rozważyć program pilotażowy, który mógłby być prowadzony na bazie np. naszego miasta. U nas mógłby się zacząć. Jeśli chodzi o to, co pan radny Łazur podnosi, ja zgadzam się z tymi uwagami. Tak naprawdę my dzisiaj mówimy o technologii, która nie jest powszechnie stosowana i to co pan radny Dzikowski powiedział, nie mamy jakiegoś rynku tego typu technologii, które moglibyśmy sobie tutaj zaordynować do miasta. Zdajemy sobie sprawę, że nowe technologie są drogie, dlatego też apel o to, żeby taki program próbować tworzyć, ale oczywiście to wszystko, to, co podnosiliście państwo, musi być też konsultowane przed jakimkolwiek wprowadzeniem w mieście. Ja tylko chciałbym przypomnieć, że po wybuchu wojny na Ukrainie, kiedy ceny energii, gwałtownie wszyscy wiemy, co się z nimi stało, spotykaliśmy się tutaj na tej sali kilkukrotnie z mieszkańcami. Były dyskusje. Jeżeli ktoś uczestniczył, to może sobie przypomnieć. Właśnie wtedy nastąpił taki boom, jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne. Szukaliśmy rozwiązań, szukaliśmy ofert wtedy, żeby próbować dywersyfikować te źródła energii. I wtedy też padały hasła o energię wiatrową. Ja nie ukrywam, że to, co pisałem czy przygotowywałem, to też wiązało się z tym, z rozmowami, które gdzieś tam z ludźmi się spotykałem, którzy właśnie zwracali uwagę na to, że no słońce u nas świeci tak jak świeci, ale wiatr wieje zawsze. Stąd taki pomysł. Oczywiście, dlatego tu w tym apelu mówię o startupach, ponieważ ja zdaję sobie sprawę z tego, że dzisiaj mamy technologię taką jaką mamy, ale to nie znaczy, że ta technologia za chwileczkę się nie rozwinie. Widzicie Państwo co się stało z panelami fotowoltaicznymi i żywotnościami i tak dalej na przestrzeni kilkunastu, kilkudziesięciu miesięcy. Jak ta technologia się rozwinęła. Druga sprawa to, o czym pan radny Nowakowski mówi, czyli o bankach energii. Zgadzam się. Dzisiaj te banki energii są w takich cenach, że nie wiem, czy kogokolwiek z nas by było stać na coś takiego. Natomiast z tym wykorzystaniem energii na potrzeby własne i stosowaniem blokerów, ja się nie wypowiadam, nie jestem po Politechnice Gdańskiej. Od tego są eksperci i podejrzewam, że takich ekspertów takie Ministerstwo Klimatu i Środowiska posiada. To jest tylko i wyłącznie apel o zainteresowanie się tematem i próby pomocy obywatelom. Pamiętacie państwo, co mieliśmy, jak wchodziły systemy dotacji, a my mówiliśmy o małych wspólnotach? Niby też podchodziliśmy do tego chwilami, że jesteśmy za mali, co będziemy zgłaszać, ale udało się. Dzisiaj mówimy o takich technologiach, o takich kosztach i problemach, ale przy odpowiednim zainteresowaniu i podejściu władzy i wykorzystaniu środków, które władza dzisiaj deklaruje, że będzie posiadała lub posiada, może te rozwiązania uda się wprowadzić. Przepraszam za tak długi wywód. Proszę bardzo, pan radny Antkowski.

Radny Antkowski: Dziękuję. W zasadzie to ja chyba powielę kilka kwestii, bo jest to apel. Od apelu do akceptacji, do projektu, do ofert to mogą minąć lata, a my już rozmawiamy, że tak powiem o krajobrazie, o innych historiach. Apel jak najbardziej. Poczekajmy na odzew. Jeżeli będzie akceptacja, wspaniale. I wtedy dopiero dyskusja może rozgorzeć. Na dzień dzisiejszy ja jestem za zgłoszeniem tego apelu. Jak najbardziej. Wszystkie propozycje, które dla mieszkańców są korzystne, a cena energii będzie rosła, nie oszukujmy się. Jeżeli jest to korzystne, to mi się wydaje, że ten apel należy poprzeć. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Dziękuję. pan radny Łazur, proszę.

Radny Łazur: Oczywiście ja nie jestem przeciwnikiem apelu, to jest sprawa normalna. Będę głosował za, ale mi chodzi o to, że źle jest eksperymentować na własnym ciele. Ja zawsze jestem takim zwolennikiem, że jak ja widzę, jak to na przykład działa w jakiejś na przykład innej społeczności, w innym miejscu, to wtedy ja nie mam tych oporów tego typu, które poruszałem w mojej pierwszej, drugiej wypowiedzi. Ale apelować możemy oczywiście zawsze, zobaczymy jakie to by były propozycje, jak to było wykonanie z tymi blokerami, to ja nie jestem pewny, bo jeżeli się zablokuje wyjście energii, znaczy załóżmy z Helu czy z poszczególnych osiedli, to wtedy ta energia musi gdzieś ona zostać. I jak nie będzie banku, no to zaczną się palić albo sieci, no coś się z tym stanie, bo to nie jest takie, że to sobie zniknie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący rady: Pan radny Dzikowski, proszę.

Radny Dzikowski: Ja jeszcze tylko sprecyzuję, że lepiej jeśli chodzi o estetykę zamontować kaskadę, czyli trzy bardzo malutkie niż jeden duży, ponieważ nie chodzi o hałas, bardziej chodzi o wibracje, żeby je zminimalizować. Będą miały mniejsze wibracje, czyli montuje się około tam od pół metra maksymalnie do metra wysokości takiego wiatraka. Myślę, że to aż bardzo nie zakłóci jakby dachu tam czy jakiegoś miejsca, którego chcemy montować. Mówimy o tych trzech metrach, nie mówimy o piętnastu metrach przypuśćmy w terenie, bo tam są jeszcze inne warunki potrzebne do tego, żeby spełnić. A z kolei jeśli chodzi o magazyn, to też również nie jest problem dzisiaj, ponieważ one są na prąd stały. Dzisiaj są grzałki, są urządzenia, które bezpośrednio możemy w naszych domach dołożyć, doposażyć do zasobnika, do wody użytkowej, jak ktoś ma pompę ciepła czy te, do takich urządzeń, które po prostu wykorzystuje się 100%, nic nie oddajemy, prawda? Jak odbiór stały. Dokładnie. Wykorzystajmy to sami. Także nie jest to problem, oczywiście. A magazyny energii są bardzo drogie, bo taki magazyn, który coś tam już daje, to jest 5 kilowatogodzin, on kosztuje 12-18 tysięcy, także to jest po prostu na razie jeszcze pomyłka wielka. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. pan radny Żuławski. Ja myślę, że warto zastanowić się nad tym apelem. Ja osobiście popieram ten apel. Z tym, że mamy ten komfort, że troszkę czasu mamy przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Warto poobserwować, co się dzieje na rynku. Można w miarę możliwości zaprosić ekspertów, fachowców, którzy mają doświadczenia w tej dziedzinie, żeby podzielili się z nami. Ten bilans zysków, strat można by było przybliżyć, żeby się zorientować, jak to wszystko wygląda. Mamy jeszcze sporo czasu. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Nie widzę więcej zgłoszeń. W takim razie przegłosujemy zwykłą większością przez podniesienie ręki. Kto z pań i panów radnych jest za podjęciem zaproponowanego apelu i przekazaniem go do Ministerstwa Klimatu i Środowiska? Proszę o podniesienie ręki. Dziękuję. Apel zostanie przesłany i chciałbym też jednocześnie Państwa poinformować, że tak jak rozmawialiśmy tutaj na sesji z przedstawicielami Związku Miast i Gmin Morskich, nasz apel też będzie poparty przez członków Związku i skierowany z podobnych nam miejscowości nadmorskich do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Proszę Państwa wyczerpaliśmy porządek punktu jedenastego. W związku z tym ogłaszam przerwę do godziny 11:30 . Tak? Dobrze do 11:30.

12. Wnioski i informacje:

a) Sprawozdanie z pracy komisji stałych Rady Miasta Helu za 2023 r.

b) Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także o działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2023  roku.

c) Informacja burmistrza Helu dotycząca realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w roku 2023. Problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości i planowane działania.

Przewodniczący rady: Proszę Państwa kończymy przerwę. Przechodzimy do punktu dwunastego Wnioski i informacje, podpunkt a Sprawozdania z pracy komisji stałych Rady Miasta Helu za 2023 rok. Proszę bardzo Komisja Rewizyjna. sprawozdanie spraw z Komisji Rewizyjnej Rady Miasta.

Radny Żuławski: Sprawozdanie z prac Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Helu za rok 2023. Komisja Rewizyjna w składzie: Krzysztof Pszeniczny- przewodniczący, Bogdan Żuławski - wiceprzewodniczący, Jan Łazur - członek komisji. W roku 2023 Komisja Rewizyjna odbyła osiemnaście spotkań, w tym osiem zwołanych we własnym składzie. Dziewięć wspólnych oraz jedną z Komisją Skarg i Wniosków. Komisja w tym czasie dokonała analizy wykonania budżetu. Komisja dokonała oceny pracy burmistrza miasta Helu oraz wystąpiła z opinią o udzielenie absolutorium. Do obowiązków Komisji Rewizyjnej należało również zapoznanie się z oceną inwestycji wykonywanych na terenie gminy w roku 2022. Komisja zapoznała się
i wydała opinie w sprawie budżetu obywatelskiego. Przygotowała harmonogram prac na rok 2024. Zaplanowane posiedzenie komisji rewizyjnej w 2023 roku odbyły się zgodnie z ustalonym harmonogramem prac komisji. Podpisał przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Pszeniczny. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę o sprawozdanie Komisję Gospodarczą.

Radny Nowakowski: Sprawozdanie z pracy Komisji Gospodarczej Rady Miasta Helu. Komisja Gospodarcza w składzie, radna Ewa Wójcik, radna Renata Panek, radna Sylwia Budzisz, radny Andrzej Dzikowski, radny Waldemar Sojecki, radny Grzegorz Nowakowski. W okresie od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 odbyła czternaście posiedzeń, w tym dziewięć wspólnych komisji Rady Miasta Helu oraz pięć posiedzeń zgodnie z planem pracy Komisji. Efektem planowanych posiedzeń były sporządzone dwa zrealizowane wnioski do burmistrza Helu. W podpisie przewodniczący Komisji Gospodarczej Grzegorz Nowakowski. Dziękuję.

Przewodniczący rady: Dziękuję. proszę o sprawozdanie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Radna Janiak: Sprawozdanie z pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w 2023 roku. Członkowie komisji w składzie radny Łazur, radny Salski, radny Antkowski, radna Pełechaty, radna Janiak. Brali udział w dziewięciu wspólnych posiedzeniach oraz siedmiu indywidualnych. W ciągu roku do komisji skierowano jedną skargę oraz dwa wnioski, które zostały rozpatrzone. Ponadto komisja zajmowała się opiniowaniem budżetu miasta Helu na 2023 rok oraz projektu budżetu na 2024 rok. Zajmowała się sprawami bieżącymi miasta. Przewodnicząca komisji Gryżyna Janiak. Dziękuję.

W/w sprawozdania stanowią załącznik do protokołu.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Przechodzimy do podpunktu b, Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także o działaniach podjętych
i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich i plaż w 2023 roku. Proszę panie burmistrzu.

Pełnomocnik burmistrza Helu ds. zarządzania kryzysowego: Panie przewodniczący, szanowni Państwo, burmistrz przygotował informację o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście za 2023 rok. Także zabezpieczenie Helu przed powodzią odbywa się za sprawą obiektów budowlanych, czyli wału przeciwpowodziowego usytuowanego na terenie byłego portu wojennego i falochronów i nabrzeży portowych oraz kanałów odpływowych odprowadzających wodę do przepompowni. Na podstawie planu operacyjnego ochrony przed powodzią miasta Helu oraz planu zarządzania kryzysowego realizuje się zadania wynikające z zabezpieczenia miasta Helu przed powodzią, sprawując na bieżąco nadzór w zakresie prawidłowego funkcjonowania stanu technicznego, jak i ewentualnej modernizacji obiektów i urządzeń przeciwpowodziowych. Mając na uwadze powyższe, na dzień dzisiejszy stwierdza się, że falochrony i nabrzeża portowe usytuowane na terenie miasta spełniają swoją rolę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańcom Helu. W ramach tego nadzoru przez cały rok, w zależności od sytuacji, utrzymywano współpracę z Urzędem Morskim, w szczególności
z bosmanem Portu Morskiego w Helu. Mamy podpisane odpowiednie porozumienie z Kapitanatem Portu i na podstawie tego porozumienia w celu zapewnienia sprawnego przepływu informacji, również komunikatów dotyczących ostrzeżeń portowych jesteśmy informowani niezależnie od pory doby przez bosmana portu, jeżeli by wystąpiła sytuacja o złych warunkach atmosferycznych lub o podniesieniu się do stanu alarmowego wód w porcie. Dla przypomnienia u nas stan ostrzegawczy wynosi 550 centymetrów nad poziomem morza u nas w porcie, a stan alarmowy 570. Niekorzystne warunki pogodowe były i są pod stałym nadzorem ze strony członków Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Służby Portowej. Rozpoznając zachodzące zagrożenie, aby zapewnić mieszkańcom Helu pełne bezpieczeństwo, pracownik ds. Zarządzania Kryzysowego, zastępca przewodniczącego Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, niezależnie od pory doby przeprowadzał obserwacje newralgicznych miejsc, w których występuje największe zagrożenie powodziowe dla miasta. To jest głównie 'mała plaża' i teren byłego portu wojennego, i osiedle kaszubskie. W 2023 roku nie zaistniało zagrożenie powodziowe, które wymagałoby podejmowania bezpośrednich działań zapobiegających ewentualnej powodzi. Niemniej jednak ze względu na specyfikę tego terenu, jak też coraz częściej występujące anomalie pogodowe, wymagają one stałego nadzoru dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa mieszkańców. W 2023 roku ostatnia kontrola okresowa miała miejsce 15 grudnia. W trakcie tej kontroli poddano wizualnej ocenie stan techniczny wcześniej wspomnianych obiektów. Nie budzą one zastrzeżeń. Spełniają swoją rolę, tak jak już było powiedziane na wstępie. Również w zeszłym roku kilkukrotnie występowaliśmy z prośbą do Agencji Mienia Wojskowego jako do właściciela tego terenu o naprawę regularnie uszkadzanego ogrodzenia w tym rejonie. Agencja odpowiadała pozytywnie, ogrodzenie zostało naprawiane. Chociaż widać, że po tych uszkodzeniach ten teren poddaje się lekkiej dewastacji. Jest dużo butelek poodbijanych. Teren powoli ulega degradacji. Dlatego zawsze pilnujemy i staramy się jak najszybciej zabezpieczyć ten teren. Podsumowując ochrona przeciwpowodziowa, a także zabezpieczenie brzegów morskich i plaż na terenie miasta jest jednym z priorytetowych przedsięwzięć w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Plan operacyjny ochrony przed powodzią miasta Helu oraz plan zarządzania kryzysowego są cały czas aktualizowane. Mimo, że obecny stan zabezpieczenia mieszkańców Helu przed powodzią jest na dobrym poziomie, to jednak cały czas wymaga bieżącego nadzoru i starań o skuteczne zabezpieczenie wymienionych obiektów budowlanych, jak i umocnień brzegowych przed dalszą ich erozją. W tym kierunku ze strony Urzędu Miasta Helu podejmowane są wszelkie przedsięwzięcia, które skutkują zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańcom naszego miasta. Burmistrz Helu również przygotował informację dotyczącą realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2023 roku. Zadania z zarządzania kryzysowego w mieście Helu realizowane są przede wszystkim na podstawie planu zarządzania kryzysowego. Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie miasta, nie tylko mieszkańcom, ale wszystkim osobom, które przebywają w danym momencie na terenie miasta, poprzez niedopuszczenie do sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu ludzi, środowisku oraz mieniu, a także niesienie pomocy poszkodowanym w wyniku zaistniałych zagrożeń i sytuacji kryzysowych. Przebieg realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w 2023 roku. Pracownik do spraw zarządzania kryzysowego, zastępca przewodniczącego Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, śledził na bieżąco warunki pogodowe, które mogłyby stanowić zagrożenie dla mieszkańców miasta, celem podejmowania stosownych decyzji. Dodatkowo pracownik zarządzania kryzysowego otrzymywał ostrzeżenia o niesprzyjających warunkach atmosferycznych w formie elektronicznej z Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego oraz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Starostwie w Pucku. Te informacje są otrzymywane mailowo, jak również po godzinach pracy telefonicznie. SMS-owo, jak już sytuacja jest bardziej pilna, to telefonicznie poprzez rozmowę z dyżurnym. Utrzymujemy również, tak jak wcześniej wspomniałem, informacje z Bosmanatu. Te informacje, które wpływają do Urzędu są również przekazywane prezesowi EKOHEL-u, naczelnikowi Ochotniczej Straży Pożarnej oraz komendantowi Straży Miejskiej w celu zapewnienia gotowości sił i środków, jakim te służby, te jednostki dysponują do działań w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej. Dodatkowo komunikaty pogodowe są umieszczane na stronie internetowej i też w biuletynie. Zgodnie z realizacją zadań zawartych w planie pracy Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dwa razy w roku, na dzień 1 września i 31 grudnia, opracowywana jest analiza zagrożeń, jakie mogą wystąpić na terenie miasta. Opracowane analizy zagrożeń znajdują się w dokumentacji Zarządzania Kryzysowego. Na tej podstawie zakłada się, że jednymi z głównych, najbardziej prawdopodobnych zagrożeń na dzień dzisiejszy są powodzie, w naszym przypadku powódź sztormowa, silne wiatry, huragany, trąby powietrzne, pożary, skażenia substancjami ropopochodnymi, innymi środkami chemicznymi i epidemie chorób zakaźnych u ludzi. Pomimo, że w 2023 roku na obszarze miasta Helu nie zaistniały sytuacje kryzysowe wspomniane przed chwilą, które wymagałyby podjęcia działań służb ratowniczych, to jednak mając na względzie powtarzające się w ciągu roku w pewnym nieregularnym cyklu sztormowe warunki pogodowe, za każdym razem niezależnie od pory roku pracownik do spraw zarządzania kryzysowego prowadzi obserwacje i podejmuje działania, o których wspomniano we wcześniejszym sprawozdaniu. Opracowano plan pracy Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzowego w Helu na 2023 rok, który jest realizowany w przeciągu roku. W 2021 roku burmistrz Helu podpisał umowę, którą obowiązuje aktualnie z firmą Usługi Transportowe Elżbieta Rybacka Nowy Klincz na odbiór, profesjonalnie to się nazywa, ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego kategorii pierwszej w myśl rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. Tu chodzi o to, że jak pojawi się dzika zwierzyna, martwa, czy łabędzie, ptaki, foki, to mamy taką umowę podpisaną na utylizację tej zwierzyny, bo to musi być firma z odpowiednimi uprawnieniami. Tą umowę przekazano EKOHEL-owi do realizacji w imieniu gminy. EKOHEL podejmuje te zwierzęta, przygotowuje i przekazuje do wywiezienia, do utylizacji. Opracowano wytyczne burmistrza Helu do działań w zakresie zarządzania kryzysowego w mieście Helu w 2023 roku. W związku z wydanym rozporządzeniem Wojewody Pomorskiego w sprawie zwalczania i zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa pomorskiego, w tym także na terenie powiatu puckiego, burmistrz Helu poinformował mieszkańców Helu na zasadach ogólnie przyjętych, czyli za sprawą tablicy ogłoszeń i strony internetowej, o nakazach i zakazach w związku z panującą wysoce zjadliwą grypą ptaków. Ponadto w okresie od lutego do kwietnia zeszłego roku prowadzona była akcja zbierania martwych ptaków z naszego terenu przez pracowników EKOHEL. Zbierane martwe ptaki zgodnie z obowiązującymi przepisami i w uzgodnieniu burmistrza Helu ze starostą powiatu puckiego odbierał na zlecenie i koszt starostwa przewoźnik uprawniony i zawoził do utylizacji. Czyli od dwóch lat i najprawdopodobniej w tym roku tak samo będzie w sytuacji pojawienia się ptasiej grypy, w ramach dobrej współpracy miasto ze swojej strony zbiera te ptaki. zabezpiecza, a starostwo ponosi koszty utylizacji, wywiezienia i przekazania do utylizacji. Już mamy informację, że najprawdopodobniej w tym roku też wystąpi ptasia grypa. Możemy już ją traktować jako chorobę, można powiedzieć, sezonową. Informacje, jakie uzyskaliśmy od Powiatowego Lekarza Weterynarii, najbardziej sprzyjającą do rozprzestrzeniania się tego wirusa jest pogoda, gdzie temperatura wynosi około 4 stopnie Celsjusza na plusie. Ale ważne jest to, że ta choroba nie przenosi się na inne zwierzęta oprócz ptactwa i nie jest szkodliwa w żaden sposób dla ludzi przy zachowaniu oczywiście normalnych środków higieny. W związku z zaistniałym zagrożeniem powodziowym w województwie pomorskim przekazano do starostwa powiatowego wykaz sił i środków, jakimi dysponuje miasto Hel w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia powodziowego. Zgodnie z planem pracy Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Helu przeprowadzono aktualizację dokumentacji systemu stałego dyżuru. W 2023 roku na terenie całego kraju wpływały do urzędów, szkół, przedszkoli, zakładów pracy, do różnych instytucji e-maile o charakterze terrorystycznym. Informacje tego typu o takich zdarzeniach otrzymywaliśmy jako Urząd Miasta od Centralnego Biura Śledczego Policji za pośrednictwem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Są to informacje o charakterze kaskadowym, które są wysyłane masowo do różnych instytucji tego samego typu na terenie całego kraju. One są na razie w 100% tych, co informacje mamy uznawane za niewiążące, za taki atak cyberterrorystyczny, który by utrudniał pracę. Niemniej jednak zawsze jak otrzymujemy taką informację, że do jakiejś szkoły na terenie kraju wpłynęła informacja przekazujemy niezwłocznie taką informację do naszej szkoły lub do innych instytucji miejskich, że taka sytuacja może wystąpić i przekazujemy stanowisko koordynatora Centralnego Biura Śledczego jak postąpić w takiej sytuacji. W minionym roku na terenie miasta Helu nie wpłynęła żadna taka informacja bezpośrednio do jakichś naszych instytucji. 17 lutego zeszłego roku burmistrz Helu zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wydaniem przez IMGW ostrzeżenia trzeciego stopnia o silnym wietrze. Przekazano informację na temat stanu przygotowania miasta Helu do sezonu zimowego, do Starostwa Powiatowego w Pucku oraz do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku. W zeszłym roku tak jak w ubiegłych latach, burmistrz podpisał umowę z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Dobroczynnym w Gdyni, umowę na świadczenie usług schronienia dla osób bezdomnych z terenu Miasta Helu w sezonie zimowym. Umowa obowiązuje cały czas, jest aktualna. Podmiotem, który realizuje tę umowę jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W ubiegłym roku nie skorzystaliśmy z tej umowy, nie było potrzeby, nie znaleziono żadnych osób, które musielibyśmy w ten sposób pomóc. W 2022 roku premier wprowadził na terenie całego kraju stopnie alarmowe. Drugi stopień alarmowy, zwykły Brawo, oraz trzeci stopień w cyberprzestrzeni, Charlie. One obowiązują do dzisiaj. Już wcześniej był omawiany w zeszłym roku. Te stopnie alarmowe one cały czas obowiązują. Funkcjonujemy prawidłowo przy zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. 5 grudnia oraz 12 grudnia burmistrz zwołał posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego poszerzone o przedstawicieli Sił Zbrojnych, Policji, Straży Pożarnej, Urzędu Morskiego oraz SAR-u w sprawie neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. 15 grudnia odbyła się akcja podjęcia i przekazania de neutralizacji trzech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej. Akcja zakończyła się powodzeniem. Mamy już informację, że Marynarka Wojenna chce porządnie sprawdzić teren 'małej plaży'. Planowane są na początku tego roku działania, że wyślą okręt, który przeskanuje ten teren i postarają się zrobić kolejną akcję, jeśli coś znajdą, żeby w miarę możliwości zabezpieczyć ten teren. Realizując zadania z zakresu zarządzania kryzysowego w mieście Helu w 2023 roku, dały one podstawę zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa mieszkańcom naszego miasta. Uwzględniając jednak zagrożenia, jakie mogą wystąpić na terenie Helu, cały czas zachowywana jest świadomość, że nie wszystkie zagrożenia można przewidzieć i im zapobiec. Tak też istotną rolę podczas wystąpienia sytuacji kryzysowych odgrywa poprawne rozpoznanie rodzaju zagrożenia i jego skali oraz podporządkowanie się mieszkańców miasta obowiązującym przepisom prawa oraz przekazywanym zaleceniom chroniącym ludność przed skutkami zaistniałego zagrożenia. Zasadnicze zamierzenia w 2024 roku: stałe monitorowanie potencjalnych zagrożeń na administrowanym terenie, zapewnienie pełnej sprawności technicznej urządzeń i sprzętu niezbędnego w usuwaniu skutków katastrof naturalnych i klęsk żywiołowych na obszarze miasta, zapewnienie stałej sprawności systemu alarmowania ludności oraz doskonalenie systemu zarządzania z wykorzystaniem sieci łączności radiotelefonicznej, bieżące aktualizowanie i analizowanie przedmiotowych zagrożeń dla miasta oraz wypracowanie metod zapobiegania tym zagrożeniom, usprawnienie gminnego systemu wczesnego ostrzegania oraz wykrywania i alarmowania zagrożeń. Tutaj wspomnę, że od października zeszłego roku posiadamy Miejski System Ostrzegania SMS-owego dla chętnych mieszkańców, bo każdy mieszkaniec może się zapisać, podając swój numer i tutaj będziemy za pomocą tego systemu przekazywać najważniejsze sytuacje w zakresie bezpieczeństwa, jak również można wykorzystywać ten system szerzej w zakresie promocji miasta. Stałe uściślenie zasad współdziałania jednostek organizacyjnych wchodzących w skład systemu wczesnego ostrzegania oraz wykrywania i alarmowania. Rozszerzenie współpracy z organizacjami pozarządowymi w zakresie ochrony ludności przed zagrożeniami, jakie mogą zaistnieć na terenie miasta. Informowanie ludności z wyprzedzeniem, oczywiście gdy jest taka możliwość, o zagrożeniach i zasadach zachowywania się w sytuacji kryzysowej. Rozpowszechnianie informacji na temat zasad zachowania się ludności w sytuacjach kryzysowych. Dziękuję bardzo.

Sprawozdania stanowią załącznik do protokołu.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Czy ktoś z Państwa ma pytania do przedstawionych informacji? Zrealizowaliśmy podpunkt B i C punktu 12. Nie widzę zgłoszeń. W takim razie, proszę państwa, wyczerpaliśmy... Przepraszam. Bardzo dobrze, panie burmistrzu.

13. Odpowiedzi na pytania i informacje w sprawach bieżących.

Przewodniczący rady: Oczywiście przechodzimy do kolejnego punktu, którego nie ma w porządku obrad. Przepraszam, nie wiem dlaczego. Ok, zwalam wszystko na gorączkę. Proszę, panie burmistrzu Odpowiedzi w sprawach bieżących. Punkt B i C pan pełnomocnik zrealizował przy jednym podejściu, dlatego Odpowiedzi na pytania w sprawach bieżących. Proszę, panie burmistrzu.

Burmistrz Helu: Wpłynęło na początku sesji od pani radny Budzisz wpłynęły dwa zapytania, dwa wnioski. Pierwszy, czy jest możliwe, aby wnioski o dodatki osłonowe były składane w Urzędzie Miasta, a nie w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej? Korzystając z okazji, że jest na sesji kierownik Mińskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pani kierownik, jakie jest panie stanowisko? Proszę przekazać.

Kierownik MOPS w Helu: Te wnioski, Szanowni Państwo, na wypłatę dodatku osłonowego powinny być składane w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Helu, ponieważ przyjmuje ten wniosek osoba, która ma upoważnienie do przetwarzania danych osobowych wnioskodawcy. I żeby zaoszczędzić na czasie jest w stanie od razu zweryfikować, czy wniosek został złożony poprawnie, żeby nie bawić się później w wysyłanie tego wniosku jako niekompletnego do usunięcia braków formalnych. Także zapraszam. Nie macie Państwo tak daleko do nas, a te wnioski już można składać. Składa się je jednorazowo do 30 kwietnia tego roku. Serdecznie zapraszam.

Burmistrz Helu: Proszę Państwa, to był zły policjant, teraz będzie dobry. Zawsze tak mniej więcej się to odbywa. To, co pani kierownik powiedziała, jak najbardziej słuszne i racjonalne. Jeżeli petent przychodzi z wnioskiem, może uzyskać od osoby uprawnionej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Czy wniosek jest kompletny, odpowiedź na miejscu zostanie on sprawdzony. Jeżeli się zdarzy sytuacja, że ktoś jednak z jakiegoś powodu złoży go w siedzibie Urzędu Miasta, nie ma żadnego problemu, zostanie on przekazany do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tym, że ten wniosek powinien być w kopercie i na kopercie wypisane tylko, że dotyczy to Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Też bym zachęcał bezpośrednio do MOPS-u ale jeżeli zostanie przyniesiony ze wskazanym adresem że jest to do MOPS-u i złożony u nas w biurze obsługi interesanta, MOPS zostanie powiadomiony, że taki wniosek jest do odbioru, tym bardziej, że inne dokumenty faktycznie codziennie są przekazywane z urzędu do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Drugi wniosek, dotyczy, nie można by było zrobić kilku miejsc parkingowych na ulicy Maszopów. Proszę Państwa, jest zrobione. Jeżeli dobrze pamiętam, pięć miejsc parkingowych to w ramach już projektu jaki realizowaliśmy dla mieszkańców ulicy Wiejskiej, bo przy Maszopów nikt nie mieszka. Od numeru takiego do takiego. Te miejsca są no wykorzystywane. Nieraz mamy z tym kłopot. To Straż Miejska musi dochodzić często, czyje to są samochody, bo to się okazuje, że niekoniecznie mieszkańców, tylko kogoś, kto prowadzi biznes na wynajmowanym terenie przy ulicy Wiejskiej i tam też swój samochód czy samochody próbuje stawiać. No ale to jest zmartwienie Straży Miejskiej, żeby to egzekwować. Wiem, że jest problem, szczególnie dla osób nie do końca pełnosprawnych i którzy mają też problemy zdrowotne, że ta odległość od tego parkingu, który jest przy ulicy Maszopów wykonany, do początku tutaj ulicy Maszopów od tej strony jest dosyć duża i sprawia to poważny trudność dojścia do pojazdu, do samochodu, a ten samochód jest niezbędny do funkcjonowania jakby tej osoby. Taki problem przynajmniej jeden znam. Zawsze próbuję go jakoś rozwiązać, ale mierzymy się czy jeszcze jedno miejsce nie wykorzystamy, jednej szerszego odcinka, gdzie też stworzymy takie kilka miejsc, dwa, trzy, jeżeli się da. Nie wiem, czy nie będzie trzeba zmienić organizacji ruchu i nie wprowadzić np. jednokierunkowej ulicy Maszopów, no bo wprowadzając dodatkowe ograniczenia poruszania się tą ulicą, tworząc miejsca parkingowe, no może być problem, żeby ta ulica zachowała status dwukierunkowy. Ona jest przeważnie wykorzystywana jako jednokierunkowa wjazd do ulicy Wiejskiej do Maszopów i wyjazd tutaj w pobliżu urzędu. Zobaczymy, temat jest, temat znajdzie swój finał, myślę, że pozytywnie.
14. Zamknięcie posiedzenia.

Przewodniczący rady: Dziękuję. Proszę Państwa, wyczerpaliśmy porządek dzisiejszej sesji. Zamykam LIII sesję Rady Miasta Helu w dniu 31 stycznia 2024 roku. Dziękuję państwu. Godzina 12:02.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Mirela Figurska

 

 

Załączniki:

  1. Prządek obrad.
  2. Listy obecności.
  3. Sprawozdanie burmistrza Helu z działalności w okresie międzysesyjnym.
  4. Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta Helu.
  5. Sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej w 2023 roku.
  6. Sprawozdanie z pracy Komisji Gospodarczej w 2023 roku.
  7. Sprawozdanie z pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w 2023 roku.
  8. Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w mieście, a także
    o działaniach podjętych i zrealizowanych w celu zabezpieczenia brzegów morskich
    i plaż w 2023  roku.
  9. Informacja burmistrza Helu dotycząca realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w roku 2023. Problemy przewidywane w tym zakresie w przyszłości
    i planowane działania.
  10. Projekt uchwały nr 1/2024.
  11. Uchwała nr LIII/404/24 Rady Miasta Helu z dnia 31.01.2024 w sprawie zmiany uchwały dot. określenia zasad wydzierżawiania lub wynajmowania nieruchomościami na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata.
  12. Projekt uchwały nr 2/2024.
  13. Uchwała nr LIII/405/24 Rady Miasta Helu z dnia 31.01.2024 w sprawie zmian
    w budżecie miasta Helu na 2024 rok.
  14. Projekt uchwały nr 3/2024.
  15. Uchwała nr LIII/406/24 Rady Miasta Helu z dnia 31.01.2024 w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Helu.
  16. Projekt uchwały nr 4/2024.
  17. Uchwała nr LIII/407/24 Rady Miasta Helu z dnia 31.01.2024 w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego w celu udzielenia pomocy w ramach wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028.
  18. Projekt uchwały nr 5/2024.
  19. Uchwała nr LIII/408/24 Rady Miasta Helu z dnia 31.01.2024 w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków w zakresie dożywiania w postaci posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028.
  20. Projekt uchwały nr 6/2024.
  21. Uchwała nr LIII/409/24 Rady Miasta Helu z dnia 31.01.2024 w sprawie zasad wynajmowania lokali i pomieszczeń wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Hel
  22. Projekt uchwały nr 7/2024.
  23. Uchwała nr LIII/410/24 Rady Miasta Helu z dnia 31.01.2024 w sprawie zmiany uchwały Nr IV/24/15 Rady Miasta Helu z dnia 29 stycznia 2015 r. o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  24. Projekt uchwały nr 8/2024.
  25. Uchwała nr LIII/411/24 Rady Miasta Helu z dnia 31.01.2024 w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  26. Protokół głosowania imiennego.

 

 

 

 

Na LIV sesji Rady Miasta Helu, 28 lutego 2024 r. protokół z LIII sesji został zatwierdzony głosami:

„za”                                        -         14

„przeciw”                               -          0

„wstrzymującymi się”          -           0

 

Załączniki do pobrania

L.p Plik Format Rozmiar Użytkownik Data dodania Liczba pobrań
1 Zawiadomienie o LIII sesji RM.pdf pdf 366.2 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:32:37 50
2 Listy obecności, 31.01.2024 r..pdf pdf 398.8 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:39:08 52
3 Sprawozdanie z pracy w 2023 roku Komisji Rewizyjnej..pdf pdf 168.8 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:39:15 57
4 Sprawozdanie z pracy w 2023 roku Komisji Skarg, Wniosków i Petycji..pdf pdf 171.7 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:39:15 49
5 Sprawozdanie z pracy w 2023 roku Komisji Gospodarczej..pdf pdf 163 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:39:15 53
6 Informacja dot. realizacji zadań w zakresiezarządzania kryzysowego w m. Helu..pdf pdf 168.3 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:39:33 49
7 Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w m. Helu..pdf pdf 193.2 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:39:33 53
8 Sprawozdanie burmistrza Helu z dzialalności w okresie międzysesyjnym..pdf pdf 257.8 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:42:45 51
9 Sprawozdanie burmistrza Helu z wykonania uchwał Rady Miasta Helu..pdf pdf 913.4 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:00 52
10 projekt uchwały nr 1 2024.pdf pdf 363.4 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:15 55
11 projekt uchwały nr 2 2024.pdf pdf 439.8 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:15 53
12 projekt uchwały nr 4 2024.pdf pdf 331.9 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:15 58
13 projekt uchwały nr 5 2024.pdf pdf 330.3 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:15 54
14 projekt uchwały nr 3 2024.pdf pdf 3.3 MB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:15 47
15 projekt uchwały nr 7 2024.pdf pdf 314.7 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:15 47
16 projekt uchwały nr 8 2024.pdf pdf 903.1 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:15 52
17 projekt uchwały nr 6 2024.pdf pdf 3.9 MB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:16 49
18 Uchwała Nr LIII 404 24.pdf pdf 203.9 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:25 48
19 Uchwała Nr LIII 405 24.pdf pdf 774.3 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:25 49
20 Uchwała Nr LIII 407 24.pdf pdf 209.4 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:25 49
21 Uchwała Nr LIII 408 24.pdf pdf 208.2 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:25 59
22 Uchwała Nr LIII 406 24.pdf pdf 2.7 MB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:26 52
23 Uchwała Nr LIII 410 24.pdf pdf 202.5 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:26 51
24 Uchwała Nr LIII 411 24.pdf pdf 698.6 KB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:26 50
25 Uchwała Nr LIII 409 24.pdf pdf 3 MB Mirela Figurska 2024-02-14 14:47:26 53
26 Protokół głosowania imiennego..pdf pdf 208.1 KB Mirela Figurska 2024-02-22 13:25:10 44

Metryka

Akcja Użytkownik Data
Dodanie informacji Mirela Figurska 2024-02-14 14:17:15
Ostatnia aktualizacja Mirela Figurska 2024-03-11 11:37:09